Dünya Çiftçiler Günü Malatya'da Kutlanacak

Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılınç, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nün Malatya'da kutlanacağını söyledi.

Dünya Çiftçiler Günü Malatya'da Kutlanacak Malatya Haber

İlçe Ziraat Odaları Başkanlarının katılımıyla, Ziraat Odası'nda basın açıklaması yapan Kılınç, Türkiye Ziraat Odası Başkanı Şemsi Bayraktar'ın da katılımıyla, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nün Malatya'da kutlanacağını kaydetti.
Yaşanan don olayından dolayı 14 Mayıs Çiftçiler Günü programı için Malatya'nın seçildiğini ifade eden Kılınç, "Malatya çiftçisi, 29-30 Mart tarihlerinde yaşanan don felaket sonucu başta kayısı olmak üzere tüm meyve ağaçlarının meyvelerini kaybetti. Bu süreç içerisinde il ve ilçe tarım müdürlükleri tespitlerini yaparak, üst birimlerle yaşanan don felaketinin 'son 50 yılın en şiddetli don olayı' olduğunu ifade etmişlerdir. Aynı zamanda kuraklık nedeniyle arpa, buğday gibi tahıllarında biçilemez olduğu açıktır. Malatya ilinin en büyük zarar gören il olduğu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı resmi kayıtlarında da açıkça ifade edilmiştir. Bu konuda Türkiye Ziraat Odaları Birliği her zaman olduğu gibi çiftçimize sahip çıkarak, durumu üst makamların dikkatine sunmuştur" diye konuştu.

Kılınç, Malatya'da yaşanan don felaketi nedeniyle 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nün Malatya'da kutlanmasına karar verildiğini dile getirerek, şunları söyledi: "Malatya çiftçisinin en büyük zarar gören çiftçi ailesi olması nedeniyle TZOB, her yıl Ankara'da ev sahipliğini yapmış olduğu 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nün Malatya'da kutlanmasına karar vermiş olup, hazırlıklar başlatılmıştır. Tüm bölge Ziraat Odaları'nın katılımı ile 14 Mayıs Çiftçiler Günü Malatya'da kutlanacaktır. Konu ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar ve yönetim kurulu üyelerinin katılacağı 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü inşallah hayırlara vesile olup, kayısı üreticisine köklü çözüm sağlayacağı inancındayız."

Malatya çiftçisinin en büyük müjdeyi Başbakan'dan beklediğini ifade eden Kılınç, "Malatya çiftçi ailesi olarak çiftçilerimizin yaralarını saracak müjdeyi, 17 Mayıs'ta Malatya'ya gelecek olan Sayın Başbakanımızdan bekliyoruz" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 352
Bu Ay : 6332
Toplam : 6332

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom