Çiftçiye Meyvecilik Eğitimi Verildi

"Diyarbakır-Batman-Siirt Kalkınma Projesi" kapsamında Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğünde 12 kişilik çiftçi grubuna üç günlük “Genel Meyvecilik” eğitimi verildi.

Çiftçiye Meyvecilik Eğitimi Verildi Malatya Haber

Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından desteklenen “Diyarbakır - Batman - Siirt Kalkınma Projesi” kapsamında genel meyveciliği geliştirmeye yönelik olarak Diyarbakırlı 12 kişilik çiftçi grubuna üç günlük eğitime katılan üreticilere, kayısı, elma, kiraz, erik, badem, ceviz, armut yetiştiriciliği, bağcılık; meyvecilikte toprak işleme, sulama, gübreleme, budama ve zirai mücadele konularında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Teorik eğitimler Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Eğitim Salonunda, uygulamalı eğitimler ise Kayısı Araştırma İstasyonu Merkez ve Battalgazi kampüslerindeki deneme parsellerinde gerçekleştirildi.

Diyarbakır ilinden eğitime katılan üreticilere Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde görevli teknik personeller Abdurrahim Cin ve Abdulhalim Ezgin nezaret ettiler. “Diyarbakır - Batman - Siirt Kalkınma Projesi” kapsamında Kırsal Kalkınma Şube Müdürlüğünden destek alan çiftçilerin bilgi ve tecrübelerinin geliştirilmesi için bu eğitimlerin düzenlendiğini belirten Abdurrahim Cin “Diyarbakır’da meyvecilik son yıllarda özellikle yüksek rakımlı alanlarda gelişmeye başladı. İlimizde meyvecilik fazla gelişmediği için çiftçilerimizin eksikleri çoktu, bilgi ve becerileri yetersizdi. Düzenlenen bu eğitim programı sayesinde çiftçilerimizin budama, sulama, toprak işleme, ilaçlama konularındaki eksikleri giderilmiş oldu. Eğitim veren uzmanların çiftçilerimize çok büyük faydası oldu. Böyle eğitimlerin devam etmesi çiftçilerimizin bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi için çok önemli. Şahsım ve kurumum adına göstermiş olduğunuz yakın ilgi ve alakadan ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Eğitim sonunda düzenlenen sertifika töreninde eğitime katılan üreticilere sertifikalarını veren Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Abdullah Erdoğan, “Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü olarak eğitim ve yayım faaliyetlerini tarımsal araştırmanın olmazsa olmaz bir parçası olarak görüyoruz. Bu nedenle her yıl düzenli olarak teknik personellere yönelik hizmet içi eğitim programları planlıyoruz. Ayrıca gerek Tarım İl Müdürlüklerinin, gerekse çeşitli Kalkınma Ajanslarının ve diğer kurumların üreticilerimize yönelik eğitim taleplerini karşılıyoruz. Düzenlediğimiz eğitimlerin tek amacı araştırma projelerimizden elde ettiğimiz bilgilerin siz değerli üreticilerimize, yani sizler eliyle uygulamaya aktarılmasıdır. Sonuçlandırdığımız araştırma projelerinin anlamlı olabilmesi; ancak elde edilen bilgilerin uygulamaya aktarılması ile mümkündür” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 869
Bu Ay : 3353
Toplam : 3353

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom