Kendimizi Her Yönden Sorgulamalıyız

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” başlıklı panel düzenledi.

Kendimizi Her Yönden Sorgulamalıyız Malatya Kültür-Sanat

İlahiyat Fakültesi, “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” Başlıklı Panel Düzeledi

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” başlıklı panel düzenledi.

Hoca Ahmet Yesevî Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Özdemir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Asım Künkül, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hulusi Arslan’ın oturum başkanlığını yaptığı panelde öğretim üyeleri Prof. Dr. Saffet Sancaklı, Doç. Dr. Abdurrahman Kasapoğlu ve Doç. Dr. Abdurrahman Ateş konuştu.

Prof. Dr. Hulusi Arslan “İman ve Samimiyet” başlıklı konuşmasında imanın kelime olarak, doğrulamak, gönülden tasdik etmek, emniyet ve güvende olmak, boyun eğip kabul etmek manasına geldiğini belirterek, bu anlamada iman ile samimiyet arasında yakın bir ilişki olduğunu, zira her ikisinin de gönül ve kalp işi olduğunu belirtti. Gönülden bağlandığımız inançların sağlam bir bilgi ve düşünce temeline dayanması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Hulusi Arslan, yanlış itikatlar üzerine de bağlılıkların oluşabilme riskine dikkat çekti. Dini ve ahlaki değerlerin hızla aşındığını belirten Prof. Dr. Hulusi Arslan bugün Hz. Muhammed (s.a.v.)’in getirdiği prensiplere insanlığın ihtiyacı olduğunu söyledi. Samimiyetin bir şeye, içtenlikle, gönülden, isteyerek ve karşılığını Allah’tan bekleyerek sırf güzel ve samimi duygularla yaklaşmak olduğunu belirten Prof. Dr. Arslan,  dinimiz açısından Allah’a, peygamberine ve bütün insanlara karşı samimi, doğru ve dürüst olmanın önemine değindi.

İmanın duygusal boyutunu anlatan Doç. Dr. Abdurrahman Kasapoğlu, sevgi, ihlas, teslimiyet, doğruluk ve duyarlılık gibi imanın deruni boyutlarına temas ederek konuyu samimiyet açısından değerlendirdi.

Kur’an’a karşı samimiyet hakkında konuşan Doç. Dr. Abdurrahman Ateş ise Kur’an’a karşı samimiyet eksikliğini eleştirel bir açıdan değerlendirerek, Kur’an’ın anlaşılma ve yaşanma hedefinden saptırılarak belli mekân ve konular için lafzi olarak okunan bir kitap haline getirildiğini söyledi.

Hz. Peygamberin sözlerinden ve hayatından bahseden Prof. Dr. Saffet Sancaklı’da dinde samimi olmanın örneklerini sundu ve bu yönüyle kendimizi yeniden sorgulamamız gerektiğini belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Ramazan Kamilioğlu ve ekibinin din musikisi dinletisinde duygulu anların yaşandığı Kutlu doğum etkinliği, Kur’an-ı Kerim Meal Yarışmasında dereceye girenlere ödüllerin verilmesiyle sona erdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 108
Bu Ay : 15156
Toplam : 15156

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom