İzciler “Çanakkale Milli Bilinç Kampı'na” Gidiyor

Öncü Gençlik Kulübü İzcileri, Çanakkale Milli Bilinç Kampına Gidiyor

İzciler “Çanakkale Milli Bilinç Kampı'na” Gidiyor Malatya Haber

Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü izcileri, 70 izci ve lideri ile birlikte Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) tarafından 22-26 Nisan 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan uluslararası “Çanakkale Milli Bilinç Kampı'na” gidiyor.

Kulüp Başkanı Cengiz Uğur yaptığı açıklamada; “Çanakkale'nin Gelibolu yarımadasındaki Eceabat ilçesi Kocadere köyü civarında gerçekleşecek kampa, yaklaşık 6.000 izcinin katılımı bekleniyor. Kamp süresince telsizcilik, ilkyardım gibi çeşitli kurslarla beraber Bigalı köyü yürüyüşü de gerçekleştirilecek. 25 Nisan günü sabah ezanıyla beraber kınalar yakılarak, “dedeciğim ben geldim” sloganıyla yaklaşık 17 kilometrelik “57. Alay Yolu” yürüyüşü gerçekleştirilecek. 25 Nisan 1915 tarihinde İngiliz, Fransız ve diğer düşman kuvvetlerinin yaptığı çıkarmada, düşmanların ilerlemesine ve Kocasinan tepelerinin düşman eline geçmesine aynı gün yaptığı çabuk hareket ve şiddetli taarruz ile engel olup, aylar süren kahramanca muharebeler yaparak olağanüstü yiğitlik ve yararlılık gösteren, savaşa katıldığı sırada sahip olduğu 49 subay ve 3638 er/erbaşın tamamını şehit vermesiyle ünlenen 57. Alay'ın o zaman kullandığı intikal yolu, izciler tarafından benzer şekilde yürünecek.”

Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Cengiz UĞUR açıklamalarına şöyle devam etti; “Bu yıl daha fazla katılım sağlayarak ilimizden çoğunluğunun ilk defa il dışına çıktığı 70 izcimizle her karışında atalarımızın mücadele ettiği ve o eşsiz kahramanlıkların yaşandığı mekanlara üç yıldır üst üste katılım sağladık. Bu yıl SODES kapsamında yapmış olduğumuz projemizin katkılarıyla bu faaliyetimizi gerçekleştiriyoruz. 21 Nisan 2014 Pazartesi günü sabah saat 09:00’da, Malatya Büyükşehir Belediyesi yanında uğurlama merasimi yapılacak. İzci kafilemizdeki çocuklarımız, ana babalarının huzurunda kınalar yakılıp, dualarla uğurlanacaklar. Yolda yapılan programlarla Çanakkale ruhuna hazırlanacaklar. Atalarımızın vatan millet ve maneviyat uğruna verdiği destansı mücadeleyi yerinde yaşayarak hissedecek, milli manevi duygularla donanarak evlerine geri dönecekler” dedi.

Cengiz Uğur, Uğurlama merasimine Malatya halkının katılımını önemsediklerini ifade etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 656
Bu Ay : 1279
Toplam : 1279

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom