Tıp Fakültesi'nden Bir Başarı Daha

Kalp ritim bozukluğunu dondurarak giderme operasyonu Ankara’nın doğusunda ilk kez Malatya’da yapıldığı bildirildi.

Tıp Fakültesi'nden Bir Başarı Daha Malatya Haber

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde, 43 yaşındaki iki hastaya kalp ritim bozukluğunu dondurarak giderme operasyonunda başarı sağlandı.

Turgut Özal Tıp Merkezi’nde yapılan basın açıklaması ile operasyon anlatıldı.

Operasyonun ekip başı Kardiyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Nusret Açıkgöz, “Kalp ritmi bozukluklarının balon yöntemiyle eksi 40-50 derecede dondurularak tedavi edilmesi Atriyal Fibrilasyon, kalbin kulakçıklarındaki elektriksel aktivitenin tamamıyla bozulduğu bir ritim bozukluğudur. Atriyal Fibrilasyon, toplumda en sık görülen ritm bozukluğu olup görülme sıklığı genel toplumda 100' de 1 iken, ilerleyen yaşlarda bu oran yüzde 1 O' lara kadar çıkmaktadır. Atriyal fibrilasyon hiçbir yakınmaya yol açmayabileceği gibi çarpıntı, efor performansında azalma, bayılma ve inmeye (felç) yol açabilir. Ayrıca hastalar uygun bir şekilde tedavi edilmezse bu ritim bozukluğu uzun dönemde kalpte büyümeye ve kalp yetersizliğine yol açabilir”ifadelerini kullandı.

“Cryo-Ablasyon, Türkiye'de sadece belirli merkezlerin yapabildiği bir yöntem olup, bu yöntem kasıktan kalbe girilerek bir balon yardımıyla gerçekleştiriliyor. Amacımız ritim bozukluğuna neden olan sol kulakçıkla akciğer toplar damarının bağlanma yerinden kaynaklanan ektopik odakların eksi 40-50 derecede dondurulması yani bir nevi ritim bozukluğuna yol açan kaynağın durdurulması-dondurulmasıdır” diyen Açıkgöz, “ Bu esnada donma nedenli doku hasarı oluşturularak anormal uyarıların elektriksel bağlantıları kesilir. Tedavinin başarı oranları yüzde 80'nin üzerinde olup hastalar birkaç gün içerisinde evine gidebilir. Böylece ritm bozukluğu olan hastalar ilaçsız tedavi edilerek hastanın çarpıntıları azalır, yaşam kalitesi artar ve en önemlisi de hastanın ölmesine ya da sakat kalmasına yol açabilecek inmenin (felç) de önlenmesi sağlanır” şeklinde konuştu.

Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yard. Doç. Mehmet Aslan ise, operasyonun Ankara’nın doğusunda ilk kez Malatya’da yapıldığını belirterek, “İki hastamıza yapılan operasyon sonrasında hastalarımız sağlığına kavuştular. Bir iki günden taburcu olacaklar” dedi.

Ameliyatta bulunan Anastezi ana bilim dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Aytaç Yücel de, “İşlem sırasında hastalarımızın ağrı duymaması için hastamıza genel anastezi işlemi uygulamaktayız” ifadelerini kullandı.

Sağlığına kavuşan hastalardan Mustafa Özdemir (43) de,”Kalbimde ritim bozukluğu vardı. Şoklama yapıyorlardı. Zaman zaman yine tekrarlıyordu. Ancak bu tıp merkezinde böyle bir operasyon konusunu öğrendim. Hocalarımızın başarılı operasyonu ile sağlığıma kavuştum” dedi.

Yücel Akdaş(43) isimli hasta ise “Bir yıldır bu hastalığı yaşıyordum. Bayılacak gibi kalbimde çarpıntı oluyordu. Tıp merkezinde başvurdum ve şu anda sağlığım çok iyi “şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 600
Bu Ay : 4157
Toplam : 4157

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom