Araştırma-Yayım-Çiftçi Bağının Güçlendirilmesi

Bitkisel Üretimi Geliştirme Genel Müdürlüğü, Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ve Malatya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile ortak yürütülen "Kayısı Yetiştiriciliğinde Modern Üretim Tekniklerinin Yaygınlaştırılması" projesi 2014 yılı teorik eğitimleri tamamlandı.

Araştırma-Yayım-Çiftçi Bağının Güçlendirilmesi Malatya Haber

Teorik eğitimleri, 7-10 Nisan tarihleri arasında yapıldı, uygulamalı eğitimler ise Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Proje kapsamında Pütürge ve Doğanyol ilçelerinde belirlenen çiftçilere modern üretim teknikleri anlatıldı. Söz konusu kurs her ilçe için ikişer gün teorik ve bir gün pratik eğitim olmak üzere üç gün olarak planlandı. Proje yürütücüsü Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Eğitim-Yayım Sorumlusu Muhittin Niksarlı, eğitimlerle ilgili olarak şunları söyledi:

“Kurumumuzca son yıllarda tamamlanmış bahçe tesisinden, budama, sulama, gübreleme gibi bahçe bakım işlemlerine, organik kayısı yetiştiriciliğinden, hasat ve sonrası işlemlerine kadar on bir AR-GE projesinin sonuçlarını üreticilerimize aktarıyoruz. Modern üretim tekniklerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması; araştırma - yayım - çiftçi bağının güçlendirilmesi hedeflerimiz çerçevesinde bu eğitimleri düzenliyoruz.”

“BAHÇE BAKIM İŞLEMLERİNDEN VAZGEÇMEYİN”

Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin, “Bu yıl meydana gelen zirai don afeti nedeniyle eğitimlere katılımın beklenenin altında gerçekleştiğini belirtti. Yasar Zengin, “Ürün alınmayacak olsa bile bahçe bakım işlemlerinden vazgeçilmemelidir. Bakım işlemlerinin yapılmaması bahçelerin zayıf kalmasına, bir sonraki yıl alınacak ürün veriminin ve kalitesinin düşmesine neden olur. Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur. Bahçemizi küstürmeyelim, siz ona küserseniz, o da size küser. Bahçe bakım işlemlerine devam edilmesi gerekir“ dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 236
Bu Ay : 236
Toplam : 236

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom