Yoncalı Barajı'ın Temeli Mayıs'ta Atılacak

Malatya'nın Arguvan İlçesi’ndeki Yoncalı Barajı'na bu yıl için 15 milyon lira ödenek ayrıldığı, önümüzdeki ay temelinin atılmasının planlandığını bildirildi.

Yoncalı Barajı'ın Temeli Mayıs'ta Atılacak Malatya Haber

AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkci, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Yoncalı Barajı'nın, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, DSİ Genel Müdürlüğü nezdinde sürdürülen çalışmalar sonucu uygulanabilir projeler içine alındığını ve ikmal inşaat yapım işi ihale sözleşmesine göre ihaleyi 77 milyon 250 bin lira tutarla kazanan Ziver İnşaatın barajı 4 yıl içerisinde tamamlayacağını ifade etti. Yoncalı Barajı'nın isale tüneli ve sulama şebekesi projesinin yapımı ihalesinin de sonuçlandığını anlatan Tüfenkci, ön yeterlilik ihalesinin 17 Ocak 2014 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığını ve iki yıl içerisinde de tünel ve sulama şebekesinin bitirileceğini söyledi.

“BÖLGENİN TARIMSAL ÜRETİMİ VE EKONOMİSİ CANLANACAK”

Yoncalı Barajı ile Arguvan ovasındaki 171 bin 150 dekar sahanın sulu tarıma açılacağını belirten Bülent Tüfenkci, "Baraj inşaatına 1996 yılında başlanılmış olup, geçirimsiz malzeme sahasında gövde içi yeterli kil olmadığından, baraj projesi 'ön yüzü beton kaplamalı baraj' olarak revize edilmiş ve bu çalışma tamamlanmıştır. Yapılan mukayeseli keşif sonucu kil çekirdekli kaya dolgu baraj yerine yapılacak, ön yüzü beton kaplamalı baraj tipinin daha ekonomik olduğu görülmüştür. Sulama sistemini klasik sistemden borulu sisteme dönüştürme çalışmalar neticesinde 120 bin dekar olan sulama sahası yaklaşık 171 bin 150 dekara çıkarılmıştır. Yoncalı Barajıyla bölgenin tarımsal üretimi ve ekonomisi canlanacak" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 567
Bu Ay : 4011
Toplam : 4011

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom