Zirai Don Kayısı Fiyatlarını Yüzde 100 Artırdı

Malatya’da yaşanan zirai don sonrasında kayısı fiyatının yüzde 100 civarında arttığı bildirildi.

Zirai Don Kayısı Fiyatlarını Yüzde 100 Artırdı Malatya Haber

29, 30 ve 31 Mart günleri gece ısının eksiye düşmesinden dolayı il genelinde kayısı başta olmak üzere birçok meyve çiçek ve tomurcukları yanması nedeniyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü görevlileri ve Tarım Sigortaları A.Ş. görevlileri, hasar tespit çalışmalarını devam ettiriyor. Uzmanlar, gerçek hasarın Mayıs ayı ortalarında belirlenmesinin beklendiğini ifade ediyor.

Kayısı tomurcuk ve çiçeklerinin yüzde 100’e yakın zirai dondan etkilenmesi tahmini üzerine kuru kayısı fiyatları da tavan yaptı.

2013 yılı ürünü kuru kayısıları depolarında bekletenler, bugünlerde kuru kayısıyı piyasa sürmeye hazırlanıyor.
Ticaret Borsası yönetim kurulu üyesi, kayısı üreticisi ve satıcısı Kaya Doğan, zirai don öncesinde birinci kalite kuru kayısının toptan fiyatı 6 TL civarında iken, zirai don sonrasında ise 12 TL civarına yükseldiğini ifade etti. Doğan, “Stoklarda birkaç yılın kuru kayısısı var diyenler ve fiyatın yükselmesine engel olanlar, bugün birinci kalite kuru kayısıyı toptan fiyatı olarak 12-13 TL veriyor. 15-20 gün önce niye bu fiyata almıyorlardı?” diye sordu.

Bu yıl kayısı rekoltesinin yok denecek kadar az beklenmesi nedeniyle bir kayısı üreticisi olarak üzüldüklerini söyleyen Kaya Doğan, “Bazıları diyor ki, kayısı çok olunca para etmiyor. Emek boşa gidiyor diyenler var. Tek çok olsun da para etmesin. Ürün fazla olunca vatandaşlar eşe dosta kayısı hediyesi gönderme imkanı buluyor. Ancak rekolte yok denecek kadar az olunca hediyelik kayısı gönderme de azalır. Dolayısıyla kayısımızın tanıtımının azalmasına etkisi olacağını tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 21
Bugün : 53
Bu Ay : 2537
Toplam : 2537

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom