Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “30 yaş ve üstü kadın ile 50 yaş üstü erkek vatandaşlarımızı taramalarını yaptırmak üzere KETEM’e bekliyoruz” dedi.

Erken Teşhis Hayat Kurtarır Malatya Yaşam-Sağlık

1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, kanser hastalığının önemine temas eden İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını vurguladı.

Şener, “Kanser hastalığı konusunda halkın bilinçlendirilmesi için 1-7 Nisan “Kanser Haftası” olarak belirlenmiştir. Kanser tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100'den fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar.

Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme dahi neden olabilir. Kanser dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır” ifadelerini kullandı.
“Kanser taraması, kanserlerin tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalanması için test ve muayene yapılmasıdır.

Tarama yöntemleri hastalığın başlaması ile hastalığın görünür bir belirti verdiği ana kadar olan süreçte yapılır. Her kanser türü için etkin bir tarama yöntemi maalesef bulunmamaktadır. Ülkemizde kanser tarama hizmetleri etkinliği tüm dünyaca kabul edilmiş yöntemlerle, etkin olduğu kanser türlerine yönelik sürdürülmektedir. Halkın bilinçlendirilmesi ve kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları uygulayan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinin (KETEM) kanserle mücadele de rolleri oldukça önem arz etmektedir” diyen Şener, açıklamasını şöyle tamamladı.

“Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesindeki KETEM Merkezinde meme kanseri, kolorektal ( bağırsak) kanseri, serviks( rahim ağzı) kanseri ve prostat kanseri taramaları ve sigara bırakma danışmanlık hizmetleri ücretsiz olarak yapılmaktadır.30 yaş ve üstü kadın ile 50 yaş üstü erkek vatandaşlarımızı taramalarını yaptırmak üzere KETEM’e bekliyoruz. Taramaya katılarak kanseri erken teşhis edebilirsiniz. Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak sizlere daha sağlıklı geleceklerde hizmet vermek hedefimizdir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 65
Bu Ay : 8124
Toplam : 8124

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom