Kimlik Bilgileri İle İlaç Verilmeye Başlandı

Eczanelerden ilaç alımında yaşanan suiistimalleri önlemek ve ilacın hasta veya hasta yakını kimseler dışında alınmasının engellenmesi için kimlik bilgileri ile ilaç verilmeye başlandığı bildirildi.

Kimlik Bilgileri İle İlaç Verilmeye Başlandı Malatya Haber

Malatya Eczacılar Odası tarafından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, “SGK ile TEB arasında 2013 Eylül ayında yapılan ilaç alım protokolü revizyonuna göre ilaç alımlarında ilacı alanın kendi veya yakınlarının T.C. kimlik numarasının yanı sıra nüfus cüzdanı bilgilerinden sıra no, cilt no vb. bilgilerde istenecektir.

Yanı artık sadece kimlik numarası söylenerek eczanelerden ilaç alınamayacaktır. İlacı alan kişinin yanında, mutlaka nüfus cüzdanındaki bilgilerini içeren kimlik bulunması gerekiyor. Bu nüfus cüzdanı olabileceği gibi ehliyet veya sarı basın kartı da olabilir.

Bu uygulamada SGK medula provizyon sisteminde her defasında farklı soru sorulabilir. Kiminde Aile ve cilt no sorulurken bazen nüfusa bağlı olduğu yer bazen de cüzdanın veriliş tarihi, kayıt numarası sorulabilir. Bu tür bilgiler SGK Medula provizyon sistemi tarafından sorgulanacak eczacınız tarafından size yöneltilecek, aksi takdirde ilaca ulaşım sağlanamayacaktır.

Ailenizin, annenizin, babanızın, komşunuzun ve arkadaşınızın ilacını eczanelerimizden temin edebilirsiniz. Ama medula sistemine ilacı alan kişinin sorgulanan kimlik bilgilerinin girilmesi gerekecektir” ifadeleri kullanıldı.
“SGK tarafından dün itibariyle uygulama başlatılmış olup ancak vatandaşın haberi olmaması nedeniyle bir dizi karışıklıklar yaşanmıştır. Sistemde gün boyu kesintiler oluşup ilaca ulaşım mümkün olmamıştır. Bunun üzerine SGK ile T.E.B. yetkilileri bir takım görüşmeler yapıp vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi için kısa süreli 3 ay bir geçiş süreci tanınmıştır.

Bu uygulama ile ilaç alımında yaşanan suiistimalleri önlemek ve ilacın hasta veya hasta yakını kimseler dışında alınmasının engellenmesi amaçlanmıştır” denilen açıklamanın son bölümünde şunlar belirtildi:

“Daha henüz yıllardır şikayet ettiğimiz muayene ücreti tahsilatı yükü sırtımızdan alınmadan, yani yüksek okul mezunu tahsildarlık görevimiz sonlandırılmadan, meslektaşlarımız nüfus görevlisi pozisyonuna büründürülmesi tüm eczacılık kamuoyunda olduğu gibi bizlerlide derinden üzüntüye sevk etmektedir.

Eczanelerimizdeki bürokratik işlemlerden başını kaldıramayan meslektaşlarımız, artık bu tür işlemlerle değil hastalarıyla meşgul olmak istemektedirler. İlacın hastalara doğru ve akılcı kullanımını anlatarak devletimizin ekonomik imkanlarına daha yararlı bir katkı sunmak amacındadırlar. Asıl doğru olan yöntemde budur.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 465
Bu Ay : 4263
Toplam : 4263

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom