Malatya'da Tıp Bayramı Kutlandı

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen, “2071’in lider Türkiye’sinin hekimlerini yetiştirecek olan 2023’ün büyük Türkiye’sinin hekimlerini hazırlıyoruz” dedi.

Malatya'da Tıp Bayramı Kutlandı Malatya Haber

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 14 Mart Tıp Bayramı’nda Tıp Fakültesi’nin birinci ve ikinci sınıfta eğitim gören 237 öğrenciye beyaz önlükler takdim edilerek giydirildi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle tören düzenlendi. Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlen törene; İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alperen, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen Tabipler Odası Başkanı Ali Yalçın, Malatya Baro Başkan Vekili Nüvit Eray Erenler, Sağlık İl Müdürü Nail Umay, Halk Sağlığı Müdür Vekili Mahmut Barkın Akgül, Kamu Hastaneleri Birliği Başkanı Şükrü Özdemir, öğretim üyeleri, tıp fakültesinden mezun olacak öğrenci ve aileleri katıldı.

Törenin açılışında konuşan Tabipler Odası Başkanı Ali Yalçın, geçen yıl olduğu gibi bu yılda sağlık sorunlarının olduğunu belirterek, “İstiyoruz ki şiddeti önce oluşturan tüm sebepler için kalıcı ve caydırıcı maddeler kanuna konunsun. Her gün sağlık çalışanlarımıza şiddet uygulanması 2023 - 2071 hedefleri olan bir ülkeye hiç yakışmıyor” dedi.

Yalçın, performans sisteminin de kaldırılmasını istediklerini söyleyerek, özellikle acil hizmetlerinde performans sisteminin olamayacağını kaydetti.

Kamu Hastaneleri Birliği Başkanı Şükrü Özdemir ise şunları söyledi:

“İnsanı sağlık çalışanının olabilmesi için yüreğinin sevgilerinin en güzeli ve en anlamlısı olan insan sevgisi ile dolu olması lazım. Sevgi en büyük ilaçtır.”

Halk Sağlığı Müdür Vekili Mahmut Barkın Akgül de şöyle konuştu:

“Sağlıkta dönüşüm programı neticesinde modern dünyanın yaklaşık 30-40 yıl önce geçtiği aile hekimliği sistemine bu süreçte geçmiş bulunmaktayız. Aile hekimliğine geçmemiz nedeniyle birinci basamak sağlık hizmetleri daha etkin ve verimli yapılmaya başlanmıştır ve sistemden hizmet alan halkımızın değerlendirme yapılan anketlerde yüzde 80’e varan memnuniyet sonuçları çıkmaktadır. Yıllarca sağlık sisteminde ihmal edilen ve bunun sonucunda bitkin olarak mesleğe devam eden pratisyen hekimler sağlıkta dönüşüm programı ile birlikte aile hekimliği sistemine geçmiş ve nispeten de olsa sosyal prestij ve ekonomik olarak azda olsa bir rahatlama sağlamışlardır.”
Sağlık İl Müdürü Nail Umay, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Tüm ülkemizde olduğu gibi ilimizde de nitelikli i sağlık kadroları, bilim ve teknolojinin tıp alanında meydana gelen gelişmeleri sağlık hizmetini insanımıza kolay, erişilebilir ve etkin bir şekilde sunmamızı sağlamıştır. Tıp alanındaki bu gelişmeler tıbbin tedavi edici sağlık hizmetlerinden ziyade koruyucu sağlık hizmetlerini daha çok önplana çıkartmıştır. Bu nedenle insan sağlığının korunması bizlerin en önemli görevi ve hedefi olmuştur.”

“2071’İN HEKİMLERİNİ YETİŞTİRECEK 2023’ÜN HEKİMLERİNİ HAZIRLIYORUZ”

İnönü üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen ise şu şekilde konuştu:

“Bilgiyi kullanma ve daha da önemlisi bilgiyi üretme aşamasına gelmek 2023 büyük Türkiye’si için zorunlu bir durumdur. Bu bilinçle hareket eden Tıp Fakültemiz eğitim sistemini geçen 1 yılda bütünüyle güncellemiş, bilgi edinmek yerine ve bilgiyi kullanmak ve bilgiyi üretmeye hazır hekimler yetiştirmek üzere ilk uygulamayı bu yıl başlatmıştır. Bu ilk adım için 217 öğretim üyemiz var gücüyle çalıştılar, çalışmaya devam ediyorlar. Bilgiyi kullanabilen ve bilgiyi üretme potansiyeli olabilen genç hekimler için tüm öğretim üyelerimiz en az 40 saatlik eğitici eğitiminden geçtiler. Adeta yeniden öğrenciliklerini yaşadılar. Kaliteli bir eğitim programı için 36 bin öğrenim hedefini tek tek belirlediler ve yazdılar. Yine kaliteli bir eğitim için her ay 5 bin yeni soru hazırlayarak Türkiye’nin en büyük ve en kaliteli soru bankasını oluşturuyorlar.

Aynı hedefe yönelik olarak rektörlüğümüzün sağlamış olduğu ciddi maddi kaynakla elektronik sınav alt yapımızı oluşturuyor, objektif sınav sorularımızın alt yapısını hazırlıyor ve özellikle uygulama laboratuarlarımızı yeniden yapılandırıyoruz. Birazdan beyaz önlüklerini giydireceğimiz 237 genç meslektaşlarımıza dikkatle bakmanızı istirham ederim. Onlar 2019 yılında mezun olacaklar. Biran önce o yılı hayal ediniz. Onlar mezun olduklarında büyük Türkiye için sadece 4 yıl kalmış olacak. Ve ben iddia ediyorum ki 2019 yılı mezunlarını en kalitelisi bu 237 gencimiz olacak. Bu öğrencilerimiz önceki yıllarla göre daha çok zorlanacaklar, daha kolay olmayacak. Ancak daha fazla çalışacak ve boşuna çalışmayacaksınız. Bu kurumdan kaliteli bilgi ve becerilere sahip olarak üretme potansiyelini taşıyan hekimler olarak mezun olacaksınız. Anne ve babalar, gecen yıl evlatlarınız emin ve ehil ellerdedir demiştik. Bu yıl evlatlarınız emin ve daha ehil ellerdedir diye tekrarlıyoruz. Onları sadece iyi hekimler olarak yetiştirmekle kalmayacağız, 2071’in lider Türkiye’sinin hekimlerini de yetiştirecek şekilde geleceğe hazırlayacağız. 2023 büyük Türkiye’sinde bir damlamızın olması bizim için yeterli onurdur.”

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, “Ülkelerin kendi ulusal bayramları vardır. Kendi kültürünün getirdiği dini bayramları vardır ve değişik meslek kuruluşlarının bayramları vardır. Her ne kadar dünya genelinde sağlık çalışanları aynı günde bayramı kutlamasalar da dünyanın birçok yerinde sağlık çalışanları tıp bayramını değişik zamanlarda kutlamaktadırlar. Tabi her meslek grubu da bayramında yaşadığı sorunları, sıkıntıları gündeme getirmektedir. Şunu biliyoruz ki, diğer meslek gruplarının sıkıntıları ne kadarsa sağlık çalışanlarının sıkıntıları da o kadardır. Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve sosyal sıkıntıları ne kadarsa, ülkenin değişik sektörlerinde görev yapan bütün meslekleri ve çalışanları etkilemektedir. Ama tüm bunlara olaya bakış açımız, olaya olumlu ve olumsuz şekilde bakmamız, sorunlarımızın çözümüne katkı verme bilincimizi ve durumumuzu da ortaya koymaktadır. En basit bir üniversite rektörü olarak bir bölümü başka bir yere taşıdığımızda bile arkadaşlarımız sadece değişimden dolayı sıkıntılarını dile getiriyorlar. Dolayısıyla bir yandan gelişirken diğer yandan da gelişmeyi yeterli görmüyoruz. Serzenişte bulunuyoruz. Şuna inanıyorum ki, gelecekte Türkiye’deki tüm kurumlar yerli yerine oturduğu zaman, üniversiteler asli görevlerini yapmaya başladığında sağlık çalışanlarının durumu daha iyi konuma gelecektir. Dolayısıyla bugünkü başarılarımızı yeterli görmüyor, gelecekte daha nice başarılar elde edeceğimizi umuyorum” ifadelerini kullandı.

Törende 237 öğrenciye beyaz önlük giydirildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 415
Bu Ay : 4781
Toplam : 4781

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom