Zirai İlaç Bayileriyle Toplantı Yapıldı

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “En büyük sıkıntımız meyve ve sebze üzerindeki kalıntılarıdır” dedi.

Zirai İlaç Bayileriyle Toplantı Yapıldı Malatya Haber

Merkeze bağlı zirai ilaç bayilerine yönelik Bitki Koruma Ürünlerinin Kontrol Yönetmeliğinin anlatıldığı toplantıya; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci, konu sorumlusu Ziraat Mühendisi Suat Cantürk ile zirai ilaç bayileri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “Sağlıklı ürün üretmenin temeli bitki koruma ürünlerinin bilinçli uygulanmasından geçiyor. 5996 sayılı kanunla Bitki Koruma ürünlerinin toptan ve perakende satılması ile depolanması hakkındaki yönetmelik 27870 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştı. Bu yönetmelikte bitki koruma ürünlerinin ne şekilde uygulanması gerektiği açık ve net olarak izah edilmiştir. Avrupa Birliği ile mevzuatlarımız örtüşüyor. Fakat uygulamada bazı sıkıntılarımız var.

Yönetmelikte belirtildiği gibi uygunsuzluk durumunda yaptırımlar çok ağır. Hiçbir bayimizin bu duruma düşmesini arzu etmeyiz. Zirai İlaç reçetesi yazmaya yetkilendirilen uzmanların reçetelerini dikkate alarak üreticiye satış yapmanız gerekiyor. Bilinçsiz ilaç kullanıldığı takdirde çeşitli sıkıntılara neden oluyor. En büyük sıkıntımız meyve ve sebze üzerindeki kalıntılar. Bu sıkıntıları aşmamız için bilinçli ilaçlamanın yapılmasına katkı sunmalıyız. Biz müdürlük olarak sizlerde zirai ilaç bayileri olarak bu konuda titiz davranırsak daha sağlıklı ürünler üretilmesine vesile olabiliriz. Tüm zirai bayilerimizin kanun ve yönetmeliklere uyarak faaliyet göstermesini umut ediyorum” dedi.

Zirai İlaç bayileri de kendi sıkıntılarını ve problemlerini yetkililere aktararak çözüm aşamasında yardımcı olunmasını talep etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 174
Bu Ay : 1742
Toplam : 1742

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom