Trambüs Yerine Hafif Raylı Sistem

Malatya merkezde uygulanması kararlaştırılan trambüs taşıma sistemi yerine hafif raylı sistemin daha verimli olacağı ileri sürüldü.

Trambüs Yerine Hafif Raylı Sistem Malatya Haber

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayı Hakan İnci, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, CHP Merkez İlçe Battalgazi Başkanı Abdulvahap Ayzabar ve İnşaat Mühendisi Trafik Uzmanı Bekir Ilıcalı ile birlikte Avşar Otel’de düzenlediği basın toplantısında, Malatya merkezde uygulanması kararlaştırılan trambüs taşıma sistemi hakkındaki çekincelerini dile getirdi.

Malatya merkezde ulaşım planlaması sorunu olduğunu söyleyen Hakan İnci, Malatya Belediyesi’nin merkezde ilk etapta üniversite hattında hizmete sunacağı trambüs taşıma sisteminin verimli olamayacağını iddia etti.
Üniversite ve Araştırma Hastanesi hattında sabah 07.30-09.00 saatleri arasında yaklaşık 20 bin yolcu gidişi olduğunu, trambüsün ise bu saatler arasında e fazla 2 bin yolcu taşıyabileceğini söyleyen İnci, “71 milyon TL’ye mal olması beklenen trambüs yerine ilk etapta metrobüs, kalıcı çözüm olarak da hafif raylı sistemi öneriyoruz” dedi.

Hafif raylı sistemin 150 milyon TL civarında mal olduğunu, bu harcama ile sözü edilen bölgeye bir saatte yaklaşık 50 bin yolcunun taşınabileceğini savunan İnci, “Oysa trambus 71 milyon TL’ye mal oluyor ve 30 trambüs daha alınsa maliyet 130 milyon TL’ye çıkıyor ve bu kez 6 bin civarında yolcu taşınabiliyor. Halbuki 150 milyon TL ile 50 bin TL yolcu taşıma imkanından niye yararlanılmıyor” diye sordu.

Kaynakların heba edilmesini istemediklerini söyleyen İnci, “Kazanayım ve kaybedeyim. Önemli olan Malatya’nın kaynakları. Trambüsün çözüm olmadığını ifade ediyoruz. Başkan çıkıp trambüs gerçeğini açıklıkla açıklamalı” ifadelerini kullandı.

İnci’den sonra konuşan İnşaat Mühendisi Trafik Uzmanı Bekir Ilıcalı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Toptaş’ın bir önceki dönemde ulaşım danışmanlığı yaptığını hatırlatıp, Malatya merkezde ulaşım planlaması hakkında yaptıkları çalışmayı sine vizyon eşliğinde anlattı.

Ilıcalı da trambüs taşıma sistemi yerine hafif raylı sistemin daha verimli olacağı ileri sürüp, “Ulaşıma geçici çözüm için metrobüs, sonra ise hafif raylı sistemi öneriyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom