"Ermeniler Hocalı'da Katliam Yapmıştır"

Azeri Milletvekili Ganire Paşayeva, Ermenilerin Hocalı’da yaptıklarının katliam ve soykırım olduğunu bilimsel düzeyde tartışıp belgelerle sonuna kadar ispatlayacaklarını ifade ederek, gücünün yettiğince bu konuda insanları bilinçlendirmeye çalışacağını söyledi.

Malatya Haber

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği ile Malatya İnönü Üniversitesi’nin (İ.Ü.) beraber düzenlediği “Hocalı Katliamı ve Azerbaycan-Türkiye İlişkileri” konulu panelde Azeri Milletvekili Ganire Paşayeva ve İnönü Üniversitesi öğretim üyeleri konuştu.

Malatya İ.Ü. Kampüsü Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve yöneticiliğini İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Teymuraz Abbasov’un yaptığı “Hocalı Katliamı ve Azerbaycan-Türkiye İlişkileri” konulu panelde konuşan Ganire Paşayeva, her yeni yıl sayıları daha da artan çok sayıda Azeri öğrencinin İnönü Üniversitesi'nde öğrenim görüyor olmalarının son derece sevindirici olduğunu söyledi.

Hocalı Katliamı ile ilgili tarihsel süreci ve o dönemde yaşanan olayları detaylarıyla anlatan Paşayeva, öğrencilerin kendi geçmişlerini çok iyi bilmeleri gerektiğine vurgu yaparak, tarihimizi yabancı tarihçilerin kaleminden değil kendi tarihçilerimizden öğrenmemiz gerektiğini ifade etti.

Azerbaycan ve Türkiye arasında bir slogan haline gelen "tek millet-iki devlet" sözlerine atıfta bulunan Paşayeva, Ermenilerin Hocalı’da yaptıklarının katliam ve soykırım olduğunu bilimsel düzeyde tartışıp belgelerle sonuna kadar ispatlayacaklarını ifade ederek, gücünün yettiğince bu konuda insanları bilinçlendirmeye çalışacağını söyledi.
Atatürk’ün “Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir” sözünü hatırlatan Paşayeva, “Gençlerimiz, tarihlerini iyi bilmelidir. Ancak bizler de onlara tarihimizi gerçek boyutuyla öğretmeliyiz” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yücel ise, Hocalı Katliamı’nın çok büyük bir katliam olduğunu, bunun sadece resimlerle ve sözlerle anlatılacak bir olay olmadığını ifade ederek, “Türkiye-Azerbaycan ilişkileri hem geniş bir coğrafyaya hem de büyük ekonomik işbirliğine dayanmaktadır. Bu süreç içerisinde tarihsel, kültürel ve kardeşlik bağlarımızı ne kadar güçlendirebilirsek üzerinde bulunmamız gereken pek çok tarihsel konuda daha güçlü konuşabilir ve daha büyük etki oluşturabiliriz” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 791
Bu Ay : 1309
Toplam : 1309

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom