Askeri savcıya tutuklama

Sahte Çürük Raporu operasyonuna Hava Kuvvetleri Askeri Savcısı Ahmet Zeki Üçok'un da adı karıştı.

Askeri savcıya tutuklama Türkiye-Dünya

Ergenekon iddianamesinde de yer alan İP-Karargah Evleri soruşturmasını yürüten askeri savcı Albay Ahmet Zeki Üçok, sahte çürük raporu operasyonu kapsamında tutuklandı.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün başlattığı “Sahte Çürük Raporu” operasyonuna Hava Kuvvetleri Askeri Savcısı Ahmet Zeki Üçok’un da adı karıştı. Üçok, çürük raporu çetesine üyelikle suçlandı...

Hava Kuvvetleri Askeri Savcısı Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok ‘sahte çürük raporu’ operasyonu kapsamında gözaltına alındı. Kaçma ihtimaline karşılık Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın görevlendirildiği bir subayın gözetiminde İstanbul Beşiktaş'taki adliyeye getirilen Üçok, zengin ve sanatçılara askeri işlemlerde usulsüzlük yaparak çürük raporu sağlamakla suçlandı.

Albay Üçok ve beraberindeki kişiler, savcılık sorgusunun ardından 'suç işlemek amacı ile kurulan örgüte üye olmak ve yağmaya azmettirmek' suçlarından tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Albay Üçok'un tutuklanmasına karar verildi.

14 KİŞİ GÖZALTINDA

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri aylardır takibini yaptığı 'sahte çürük raporu' çetesine ilişkin operasyon için önceki gün düğmeye bastı. Operasyon kapsamında 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Dairesi Başkanlığı (ASAL)'da görevli iki sivil memur, bir emekli binbaşı, 2 emekli astsubay ve hayat kadını oldukları iddia edilen 3 kişi yer aldı.

HAVA KUVVETLERİ'NE YAZI

Operasyonun en çarpıcı ismi ise Hava Kuvvetleri Savcısı Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok oldu. Üçok için 24 Eylül günü Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na yazı yazılarak 25 Eylül'de İstanbul Beşiktaş'taki özel yetkili soruşturmaların yürütüldüğü Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nde 'mevcutlu' olarak hazır bulundurulması istendi. Yazıda yer alan 'mevcutlu' ifadesi ise dikkat çekti. Üçok, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın görevlendirdiği bir subay gözetiminde adliyeye getirildi.

KOD ADI ‘BAMYA’

Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta tarafından ifadesi alınan Üçok, sahte çürük raporuna aracılık eden "örgütün üyesi olmak", "haksız kazanç ve yağmaya azmettirmek" ile "varlıklı kimselere ve ünlü sanatçılara askeri işlemlerde usulsüzlük yaparak çürük raporu sağlamakla" suçlandı. Ergenekon soruşturmasıyla bir ilgisinin olmadığı öğrenilen soruşturmanın, örgütten çürük raporu alanlar ve menfaat temin edenler ile onlara aracılık edenlere yönelik genişleyebileceği belirtildi.

Üçok’un teknik takibi sırasında örgüt içindeki kod adının Bamya olduğu öğrenildi. Çete liderinin Murat Turgay Tepe olduğu ileri sürüldü. Tepe ve Üçok'un 3 Eylül’de İstanbul'da 5 yıldızlı bir otelde 2 hayat kadınıyla birlikte oldukları ve kadınlardan birinin Silopi'deki erkek kardeşinin askerlik durumu için talepte bulunduğu iddia edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 460
Bu Ay : 6440
Toplam : 6440

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom