Arguvan'da Kış Yarısı Ekinliği Yapıldı

Malatya’nın Arguvan ilçesinde kış yarısı etkenliği düzenlendi.

Arguvan'da Kış Yarısı Ekinliği Yapıldı Malatya İlçe

Kızık Köyü’nde düzenlenen birlik ve beraberliğin sağlanması amacıyla Orta Asya’dan beri süregelen geleneklerden olan kış yarısı etkinliği tertiplendi ve ilgi gördü.

Etkinlikte komite üyeleri, folklorik kıyafetler içerisinde değişik roller üstlenerek; gelin, damat, baba, koruyucular yapay bir deve ve davul zurna eşliğinde göçü canlandırdı. Devamında hep birlikte halay çekildi. İlçede her yıl yapılan ve bahara yaklaşmanın sevincinin yaşatıldığı etkinlik öncesi hazırlık sürecinde, evlerin kapısı çalınarak yiyecek toplandı. Köy sokaklarını dolaşan gençler köy sakinlerini hem etkinliğe davet etti hem de kışın yarılanmasının sevincini yaşadı. Kış yarısı kültürel etkinliği toplanmış olan bu yiyeceklerden yapılan aşın misafirlere ikramı ile sona erdi. Bu etkinliğin yanı sıra Abdal Musa Lokması da yapıldı. Etkinliğe Kızık köyüyle birlikte çevre köylerden, Arguvan’dan ve Malatya’dan yüzlerce kişi katıldı.

Etkinliğe; İlçe Kaymakamı Zafer Oktay, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Özcan Durmaz, İlçe Emniyet Amir Vekili Doğukan Özer, Malatya Defterdarı Murat Yiğiter, İlçe Malmüdürü Mesut Apaydın, İlçe Tarım Müdürü Ali Asker Ekici ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Etkinliğin sonunda katılımcılara etli pilav ikram edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 74
Bu Ay : 3872
Toplam : 3872

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom