Kanal Tedavisi Tek Seansta Bitebilir

Yrd. Doç. Dr Ece Çalışkan, dişte apse, travma ve çene kemiğinde önemli bir enfeksiyon yoksa gelişen teknoloji sayesinde hastaların yüzde 90’ında kanal tedavisinin tek seansta bittiğini söyledi.

Kanal Tedavisi Tek Seansta Bitebilir Malatya Yaşam-Sağlık

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ece Çalışkan, dişlerde mine ve dentin denilen 2 tabaka bulunduğunu, gülündüğü zaman, ağızda görülen üst tabakada çürük başladığını ve yavaş yavaş dişin iç yapısına, sinirlere doğru ilerlediğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Ece Çalışkan, “Sinirlere kadar gelmediğinde çürük dolguyla kurtarılabilir. Ama çürüyen diş çok ihmal edilip diş hekimine gidilmezse, sinirlere kadar uzanan bir çürük ise bu durumda kanal tedavisi yapmak gerekir. Hiç çürük yokken bile dişe bir travma geldiğinde, darbe, düşme, çarpma gibi bir durumla diş kökünde bir zedelenme olduğunda yine kanal tedavisi yapmak gerekir. Kısacası dişin içindeki sinir dokusunun pulpa dentin kompleksi dediğimiz o yapının enfekte olmasıyla veya canlılığını yitirmesiyle dişe kanal tedavisi yapmak gerekir” diye konuştu.

Tek seansta tedavi bitebilir

Güncel metotlarla gelişen teknolojik cihazlarla ve gelişen bilimsellikle birlikte artık tek seansta kanal tedavisi yapmak mümkün olabileceğini ifade eden Endodonti Uzmanı Dr. Çalışkan, “Yalnız her dişe tek seansta tedavi uygulanabilir diye bir kural yok. Belki apse, travma, çene kemiğinde kökün ucuna yakın ciddi bir enfeksiyon varsa hasta 2-3 kez çağırabiliriz. Ama hastaların yüzde 90’ını tek seansta tedavisini bitirebiliyoruz. Diş ne keder çok açılıp kapanırsa enfekte olabiliyor. Hastalarda bunlardan rahatsız oluyor. Bilimsel verilerin desteklediği ve klinik olarak da gözlemlediğimiz gibi kanal tedavisinin başarısı yüzde 90-95 civarında. Ağızda hem fonksiyonel, hem estetik, hem de sağlıklı bir şekilde hastanın kendi dişini tutabiliyoruz. İdeal şartlarda doğru bir şekilde yapılan kanal tedavisinde hastaların dişlerini ömür boyu kullanmaları mümkün” dedi.

Ağız içi muayenenizi kendiniz yapın

Kanal tedavisi maalesef halk arasında yayılan hurafelerin aksine çok rahat, çok basit bir tedavi olduğunu belirten Çalışkan, “Kanal tedavisi çok kolay, çok rahat, tek seansta artık yapılacak bir hale geldi. Artık hastalar da daha fazla bilinçlenmeye başladı. Eskiden daha az periyotlarla diş hekimini gelirken artık daha sık geliyorlar. Ama maalesef gece ağrıdan uyuyamadım diyerek gelen çok hastamız var. Bu noktadan sonra yapılabilecek şeyler sınırlanıyor.

Diş bazen çok harap olmuş oluyor. Üst yapısı restore edilemeyecek gibi oluyor. O zaman kanal tedavisinin yanında farklı protetik restorasyonlar uygulamamız gerekiyor. Basit bir çürük varken, dolgu yapıp kurtarabilecekken o ilerlediğinde kanal tedavisi yapmak kaçınılmaz oluyor. O yüzden diş hekimine gelme zamanı, tedaviye başlama zamanı, tedavinin başarısını ve kalitesini ciddi oranda etkiliyor. Bu noktalara gelmeden akşam veya sabah dişlerimizi fırçalarken kendi kendimize hafif bir ağız içi muayene yapabiliriz. Aynada çürük gördük veya ‘dişime yiyecek kaçtı, ağrı hissediyorum, tatlı yiyemiyorum’ durumlarında ufak bir kontrol hastaların manevi olarak hem zaman ayırmalarını engelliyor hem de yapılacak masrafın boyutunu ciddi anlamda küçültüyor” şeklinde konuştu.

Görüş açısı rahatlıyor

Kanal tedavisinde kullanılan dental operasyon mikroskobunun görüş alanını ciddi derecede rahatlatan, hem büyüten hem de aydınlatan bir cihaz olduğunu söyleyen Çalışkan, “Hastanemizde de tercih ettiğimiz ve kullandığımız bir cihaz. Dental operasyon mikroskobu, kanal tedavisi, mikrocerrahi işlemlerde hekime görüş alanı sağlayarak kolaylık sağlayan, kanal tedavisinde görülemeyen çeşitli yan kanalları veya daha önce yapılmış kötü tedaviye bağlı delinmeler olabilir, bunların hepsini çıplak gözle görmek mümkün değil. Bu cihazla görüntü büyüyor ve kullandığımız aletleri daha rahat kullanarak işlemimizi daha kısa süreye indirebiliyor” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 803
Bu Ay : 7600
Toplam : 7600

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom