Öğrencilere Doğruluk ve Dürüstlük Anlatıldı

Malatya Merkez Nihat Tecdelioğlu İlköğretim Okulunda Malatya Değerler Eğitim Projesi (MADEP) kapsamında dönem boyunca, sevgi, kardeşlik, doğruluk ve dürüstlük konularının işlendiği bildirildi.

Öğrencilere Doğruluk ve Dürüstlük Anlatıldı Malatya Eğitim

MADEP kapsamında okulun salonunda ''Doğruluk'' değeri anlatıldı.

‘Asrı Saadette Doğruluk ‘ konusunu anlatmak üzere davet edilen Merkez Tecde Mahallesi Reşadiye Cami İmam Hatibi Ebubekir Yaşa, “Güven duygusu, toplumun her kesiminde ve her alanda bulunması gerekir. Güven ortadan kalktığı ve güvensizlik yaygınlaştığı zaman, insanlarda doğal olarak her şeyi şüphe ve ihtiyatla karşılama duygusu gelişir. İnsanlar arasında manevî bağlar zayıflar.

Çekingenlik ve sevgisizlik meydana gelir. Kendisini aldatan veya aldatmaya çalışan insana karşı, kimsenin sevgi ve saygı duymayacağı ve hatta nefret edeceği kesindir. Doğruluk ve dürüstlüğün böylesine önemli olması, kişinin kendi şahsına karşı tutumundan başlamak üzere, ilişkili bulunduğu bütün kişilere ve çevrelere karşı her türlü tutum ve davranışlarını ilgilendiren, ticarî faaliyetlerden kamu görevlerine kadar hayatın bütün alanlarında ve bütün mesleklerde aranan bir erdem olmasından ileri gelir. Doğruluk, güzel alışkanlıkların ahlâka dönüşmesinde önemli bir vasıftır. Öyleyse insan kendisine zararı dokunacağından korksa bile yine doğruluktan ayrılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Yaşa, “Dürüst ve doğru olmak önemlidir. Dürüstlük, sözlüklerde ‘ahlaki ve etik kaidelere bağlılık, sağlam ahlaki karakter, sözünde ve davranışlarında doğruluktan ayrılmamak’ şeklinde tanımlanmaktadır. Dürüstlük, huzurun ve kendiyle barışık olmanın, kısacası mutluluğun bir gereğidir. Çünkü dürüstlük; insan onurunun ve sağlıklı toplum yapısının vazgeçilmez şartlarından, insanın kendi kişiliğine karşı en önemli ödevlerindendir” dedi.

Nihat Tecdelioğlu Okul Müdürü Ali Kemal Özbay, dönem boyunca MADEP programı kapsamında birçok konuların işlendiğini belirterek katılımcılara teşekkür etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 626
Bu Ay : 4183
Toplam : 4183

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom