Kayısı Sigorta İşlemine Başlandı

Tarım Sigortaları Havuzu İşletmesi (TARSİM) Malatya Bölge Müdürü Sabri Akın, kayısı sigorta işlemine başlandığını belirterek, “Geçtiğimiz yıl Malatya ilindeki üreticilerden sigorta bedeli olarak 10 milyon TL alınıp, 33 milyon TL civarında ödeme yapılmıştır” dedi.

Kayısı Sigorta İşlemine Başlandı Malatya Haber

TARSİM Malatya Bölge Müdürü Sabri Akın, kurum binasında yaptığı basın açıklamasında, değişen iklim şartları ve beklenmedik doğal afetler sebebiyle tarım sigortalarının artık ciddi bir ihtiyaç haline geldiğini ifade ederek, 2014 yılı poliçe tanzimlerinin başladığını belirtti ve üreticiyi vakit kaybetmeden sigorta yaptırmaya davet etti.

Üreticilerin Kayısı ürünü için son poliçe kabul tarihini beklememeleri gerektiğini vurgulayan Sabri Akın, sigorta yaptırmanın son derece kolay bir süreç olduğunu bildirdi. Akın, ürünlerin son poliçe kabul tarihlerinin TARSİM’in web sitesinden (www.tarsim.gov.tr) takip edilebileceğini belirterek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kayısı üreticilerinin, üretim sezonu boyunca don, dolu ve fırtına gibi doğal risklerden ne denli olumsuz yönde etkilendikleri ortadadır. Yapılması gereken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’ne başvurulması, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olunup ya da kayıtların güncellenip, ardından yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla sigorta yaptırılmasıdır.

Sistemin başlangıcından itibaren düzenlenen 3.4 milyon adet poliçe karşılığında, üreticilerden 927 Milyon Türk Lirası prim toplanarak, buna karşılık hasar gören 500 Bin adet civarında poliçe sahibine, yaklaşık 1.2 milyar TL tazminat ödenmiştir. Yurt genelinde olduğu gibi, Malatya Bölge Müdürlüğüne bağlı Sivas, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Erzurum, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı ve Van illerinde de son derece başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Üreticiler, tarım sigortalarını her geçen yıl daha fazla benimsemiş, Sistem de her geçen yıl istikrarlı büyüyerek, üreticiye çok daha iyi fırsatlar, ödeme koşulları ve geniş teminatlar sunmaya devam etmiştir.

Bitkisel Ürün Sigortaları Dolu paketinde, üreticinin ödeyeceği primin yarısı, ek olarak alınan don teminatı priminin ise üçte ikisi Devlet tarafından karşılanmakta ve çeşitli indirim fırsatları sunulmaktadır. Geçtiğimiz yıl Malatya ilindeki üreticilere 33 milyon TL civarında ödeme yapılmış, TARSİM üreticinin yanında yer almış ve sigortasını yaptıran üretici kaderi ile baş başa bırakılmamıştır. Sistemdeki istikrarlı gelişimin, yoğun eğitim faaliyetleri ve tanıtım çalışmalarıyla 2014 yılında da devam edeceğine inancımız tamdır.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 479
Bu Ay : 2008
Toplam : 2008

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom