Suriye Halkının En Büyük Şansı...

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres, Şanlıurfa'da açıklama yaptı.

Suriye Halkının En Büyük Şansı... Türkiye-Dünya

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres, "Büyük acılar çeken Suriye halkının belki de tek ve en büyük şansı Türkiye gibi komşulara sahip olması" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün Şanlıurfa’ya bağlı Harran Kökenli Barınma Merkezi'nde düzenlenecek Suriye'ye Komşu Ülkeler Bakanlar Toplantısı’na katılmak üzere kente gelen heyet başkanları ile BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres onuruna dün bir akşam yemeği verdi.

Yemekte konuşan Bakan Davutoğlu, Şanlıurfa'nın tarihinden bahsederek bir medeniyet merkezi olan bu şehirde konuklarıyla bir arada olmaktan çok memnun olduğunu, ancak bunun Suriye'de yaşanan insanlık dramı nedeniyle olmasından da aynı derecede üzüntü duyduğunu belirtti. Davutoğlu, bugün gerçekleştirilecek toplantının ve kamp ziyaretinin Suriye halkının çektiği acıları bizzat onlardan dinlemek için önemli bir fırsat teşkil ettiğini ve Cenevre-2 toplantısı öncesinde bu trajediyi bir kez daha dünya kamuoyunun dikkatine getirilmesi gerektiğini ifade etti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, uluslararası toplumun Suriye'deki kayıpları bir istatistik olarak görmemesi ve krize acilen çözüm üretmesi için Şanlıurfa'dan kuvvetli bir çağrı yapılacağını vurguladı.

"OSMANLI DA ZAMANINDA YAHUDİLERE KUCAK AÇTI"

BM yetkilisi Guterres ise, Türkiye'nin Suriyeli mültecilere gösterdiği konukseverliğin her türlü takdirin üzerinde olduğunu ve şimdi uluslararası toplumun da Türkiye ve diğer komşu ülkelerin bu fedakarane çabalarına daha fazla yardım ve çözüm yönünde etkin adımlarla karşılık vermesi gerektiğini belirtti. Urfa gibi tarihi bir şehirde böylesine önemli bir toplantı için bulunmaktan onur duyduğunu kaydeden Guterres, esasen ülkesi Portekiz'in Türkiye ile benzer bir konuda çok özel bağları bulunduğunu, nitekim 1492 yılında Portekiz'den kaçmak zorunda kalan Yahudilere o dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nun kucak açtığını ve Türkiye'nin bugün de bu erdemli geleneği devam ettirerek Suriye'deki şiddet ortamından kaçan Suriyelilere evsahipliği yaptığını, BM olarak Türkiye'ye minnettar olduklarını vurguladı.

ZEBARİ: SURİYE KRİZİNE SİYASİ ÇÖZÜM ŞART

Irak Dışişleri Bakanı Zebari, Suriye'deki dramın başta komşu ülkeler olmak üzere tüm bölgeye ve uluslararası camiaya acı verdiğini, komşu ülkeler olarak ellerinden gelen yardımı yapmaya çalıştıklarını, ancak krize siyasi bir çözüm bulunmadan Suriye'nin acılarının dinmeyeceğini, bu amaçla Cenevre-2 toplantısının başarılı olmasını gönülden dilediklerini söyledi. Komşu ülkeler toplantılarının Cenevre yerine bizzat Suriyeliler için açılan kamplarda yapılması fikrinden dolayı Bakan Davutoğlu'na teşekkür eden Zebari, Türkiye'nin ülkelerinden kaçan Suriyelilere yaptığı yardımların gerçekten çok etkileyici olduğunu ve Türkiye ile bu konuda dayanışma içinde birlikte yan yana duracak olmaktan da memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi.

"URFA, BANA ŞAM’I HATIRLATIYOR"

Ürdün Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı İbrahim Saif de Şanlıurfa'nın kendisine Şam'ın bazı mahallelerini hatırlattığını, ancak şimdi o güzel şehrin derin bir tahribata uğramış olmasından büyük üzüntü duyduğunu ifade etti. Saif, Türkiye'ye bu toplantının fikir babalığını ve ev sahipliğini yaptığı için teşekkür etti. Saif ayrıca, Suriye'de bir an evvel çözüm için etkin adımlar atılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti ve 22 Ocak'ta düzenlenecek Cenevre-2 toplantısının bu yönde bir süreç başlatmasını dilediklerini kaydederek, Ürdün'ün bu yönde her türlü çabayı göstereceğini vurguladı. Yemeğe Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Randa Habib Hassan ve Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi de katıldı.

TRT Haber

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 793
Bu Ay : 4591
Toplam : 4591

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom