Tecde Eğitim ve Kültür Derneği'nden Eğitici Sohbet

Cami İmam Hatibi Ebubekir Yaşa, “Namaz sonunda yapılan dua hasat toplama gibidir” dedi.

Tecde Eğitim ve Kültür Derneği'nden Eğitici Sohbet Malatya İlçe

Malatya Merkez Tecde Mahallesi Şentepe kanal üstünde faaliyetini sürdüren Tecde Eğitim ve Kültür Derneği eğitim ve bilgilendirme programı kapsamında, dernek binası salonunda üyelerin ve vatandaşların katılımı ile eğitici sohbetler düzenliyor.

Tecde Eğitim ve Kültür Dernek Başkanı Ramazan Meşe yaptığı açıklamada, “Derneğimiz sosyal yardımlar dışında da kültürel etkinlikler doğrultusun da çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlemektedir. Kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, konferanslar, bilgilendirme programları, seminerler, yaz kursları açarak gerek üyelerin gerekse bölge insanının katılımı ile eğitici programların yanı sıra her hafta değişik bir konu ile bilgilendirme toplantıları düzenlemekteyiz. Her hafta farklı konuların işlendiği irşad programının bu haftaki konusu ‘dua’ idi” diye konuştu.

Tecde Reşadiye Cami İmam Hatibi Ebubekir Yaşa, duanın önemini ve ehemmiyetini belirten konuşmasında, şunları aktardı:

“Dua, Allah ile kul arasında kuvvetli bir bağdır. Başka bir ifade ile kulun kendisini Allah’a arz edişidir. Kul erişemeyeceği ve iktidarıyla elde edemeyeceği her şeyini, mutlak iktidar sahibi olan Kadîr-i Mutlak'tan ister; işte bu isteğin adıdır dua. Kul isteğini sadece ve sadece Allah'tan ister.

Biz kullar şunu sakın unutmayalım. Her şeyin sahibi Allah'tır. Kimse kimsesiz değildir. Kimsesizlerin kimsesi Allah'tır. O hiç kimseyi yalnız bırakmaz. Yeter ki; biz kullar sadık bir tevekkül ile Allah'a bağlanalım. Allah ile bağ kuranların bağını kimse çözemez.

Allah Rasulü buyuruyor ki kulun Allah'a en yakın olduğu zaman secde ettiği zamandır.

Öyleyse secdelerimizi çoğaltmalıyız ve secde ile Rabbimizden istekte bulunacağız. Secdelerde yorulacağız ki Allah'ın istediği bir kulluk ile yoğrulalım. Kararan kalplerimizi secdelerimizle arındıralım.

Namazımızın sonunda mutlaka dua edelim. Çünkü namaz sonunda yapılan dua hasat toplama gibidir. Hasatlarımızı almayı unutmayalım. İşi aceleye getirip hasattan mahrum kalmayalım.

Dua imanın en berrak bir göstergesi olduğu gibi aynı zamanda kulluktur, ibadettir. Hatta Peygamber Efendimizin (SAV) beyanıyla ibadetin özüdür o. Dua Rab'e dönüş ve yönelişin adıdır. Yine dua, kuldan Rab'e yükselen kulluk nişanı, Rab'ten kula inen rahmet simgesidir. Daha doğrusu o, Allah'la kul arasında olan münasebetin tam odak noktasıdır. Kulluktan bahsedilen bir yerde, duadan bahsetmemek mümkün değildir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 321
Bu Ay : 5515
Toplam : 5515

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom