Toplumun Huzuru Aile

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit, “Evlilikte; sevgi, saygı, sabır ve sadakat kavramlarına dikkat edilmelidir” dedi.

Toplumun Huzuru Aile Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya Valiliği koordinasyonunda, Müftülük, Eğitimciler Derneği (MEDER) ve Sağlıkçılar Derneği (SADER) ile birlikte yürütülen SODES Değerler Eğitimi Projesi kapsamında, Belediye Konferans Salonu’nda, Diyanet İşleri Başkanlığı, Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit ’in verdiği ‘Toplumun Huzuru Aile’ konulu konferans ilgi gördü.

Programa; Vali Yardımcısı Dr. Abdullah Abdullah Abid Öztoprak, İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, Sivil Toplum Kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri, Din Görevlileri, Kur’an Kursu Öğreticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Program, Kale İlçe Müftüsü Emin Yılmaz’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Proje Koordinatörü ve İl Müftü Yardımcısı İhsan Mesut Akbaş proje kapsamında yürütülen faaliyetler ile ilgili bilgi verdi.

İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül ise yaptığı açılış ve selamlama konuşmasında, “Proje kapsamında sevgi, saygı, barış, hoşgörü, dürüstlük, yardımlaşma ve dayanışma gibi konularda 10 bin kişiye ulaşılması hedeflenirken, proje ile 27 bin kişiye ulaşılmıştır” dedi.

Dr. Yaşar Yiğit, ‘Toplumun Huzuru Aile’ konulu konferansına, evlilikte mutluluğun önemine vurgu yaparak başladı. Mutlu bir yuvaya sahip olmanın ve ömür boyu devam ettirebilmenin çok önemli olduğunu ifade eden Yiğit, “Bunu başarabilmek için evlilik öncesi, evlilik devam ederken ve yuva yıkılmaya yüz tutmaya başladığı zaman yapılacak şeyler vardır.

Mükemmel insanı aramak yanlış olur. Eğer kişi dört dörtlük görünüyorsa onun eksiği evlilik sonrası ortaya çıkar ki bu daha tehlikelidir. Evlilikler geciktirilmemelidir, geciken evliliklerde mutluluğu bulmak zordur. Evlilik öncesinde ana-babanın görüşüne mutlaka başvurulmalıdır” diye konuştu.

Evlilik sırasında ortaya çıkan problemlerin nasıl çözümlenmesi gerektiği konusunda bilgi veren Yiğit, “İşe haklardan değil, vazifelerden başlanmalıdır. Mutlu bir yuva için “Sen, Ben” kavramını ortadan kaldırmak gerekir. Aile mahremiyeti korunmalı, eşler birbirlerinin eksiklerini yakınlarına ve arkadaşlarına dahi duyurmamalıdır. Hayatın hiçbir safhasında ibadetsiz mutluluk olmaz. Secdesiz ve seccadesiz evler hane halkını sıkar.

Sevgi, Saygı, Sabır ve Sadakat kavramlarına dikkat edilmelidir. Eşler birbirlerini ihmal etmemelidir. Eşler birbirini Allah’ın bir lütfu olarak görmelidir. Evler darken gönüller genişti, evler genişledi gönüller daraldı. Güzel beldenin ürünü güzel, çorak beldenin ürünü çorak ve soluk olur. Eşler birbirlerini ve büyüklerini yük olarak değil lütuf olarak görmelidirler” şeklinde konuştu.

Programın sonunda Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit’e, Vali Yardımcısı Dr. Abdullah Abir Öztoprak, tarafından plaket, İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül tarafından da Malatya’nın sembolü kayısı takdim edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 741
Bu Ay : 6825
Toplam : 6825

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom