Bugün Sağlık İçin Yürüyün Günü

Malaya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından “Yeni Yılda Sevdiklerimizle Sağlıklı Yaşama Yürüyoruz” etkinliği yapıldı. Malatya şivesi ile yürüyüş pankartı dikkat çekti.

Bugün Sağlık İçin Yürüyün Günü Malatya Yaşam-Sağlık

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından “Yeni Yılda Sevdiklerimizle Sağlıklı Yaşama Yürüyoruz” etkinliği yapıldı.
Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 2014 yılı “Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı” ilan edildi. Bu kapsamda, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından “Yeni Yılda Sevdiklerimizle Sağlıklı Yaşama Yürüyoruz” etkinliği gerçekleştirildi.

Yürüyüş öncesinde konuşan İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, “Sağlık Bakanlığımızca gerçekleştirilen “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması” rapor sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin yüzde 71,9’unun hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir. Ulusal sağlık politikalarının ana hedefi sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı bir topluma ulaşmaktır. Sağlıklı bir topluma doğru atılacak en önemli adımlardan biri de fiziksel hareketsizlik ve kötü beslenme ile mücadeledir. Düzenli olarak yapılan fiziksel aktivite kalp ve beyin fonksiyonlarının düzenli çalışması ve bazı hastalıkların önlenmesinde ve iyileşmesinde son derece önemlidir. Bu nedenle gün içinde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapmak sağlığımız için önemli bir faktördür. Çocukluk yaş grubunda TV, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalışma için hareketsiz geçirilen ortalama süre günde ortalama 6 saattir. Bununla birlikte ülkemizde obezite, diyabet ve kalp damar hastalıklarında da maalesef artış bulunmaktadır. Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. (dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6’sı). Fiziksel hareketsizlik obezitenin ana nedenlerinden birisidir. Ayrıca meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeni olduğu bilinmektedir. Fiziksel aktivite; kişinin sağlığını koruyan ve geliştiren, yorgunluğa ve hastalıklara karşı direncini artıran çok önemli bir faktördür. Ancak çağımızda teknolojideki gelişmeler; yaşam koşullarını kolaylaştırmış fakat daha stresli ve hareketsiz bir yaşam biçimi oluşturmuştur” dedi. Şener’in konuşmasının ardından etkinlik kapsamında Kongre ve Kültür Merkezi’nin önünden Polis Evi önüne kadar yürüyüş yapıldı.

Yürüyüşe, Vali Yardımcısı Ahmet Sait Kurnaz, İl Sağlık Müdürü Dr. Nail Umay, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü Ömer Dağdelen ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sağlık çalışanları, beden eğitimi öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 972
Bu Ay : 7056
Toplam : 7056

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom