Gıda Üretiminde 7. Sıraya Yükseldik

Organik tarım uygulamalarında kullanılması gereken ilaçların tanıtımı ve uygulamalarıyla ilgili bilgilendirilme toplantısı yapıldı. Toplantıda, Türkiye’nin gıda üretiminde 11. sıradan 7. sıraya yükseldiği belirtildi.

Gıda Üretiminde 7. Sıraya Yükseldik Türkiye-Dünya

Avşar Otel’de Bahadır Tarım Ticaret tarafından organize edilen bilgilendirme toplantısına, Malatya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Selvi, İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Murat Asma, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci, Tarım Meslek Lisesi Müdürü İdris Fırat, Darende, Yazıhan ve Hekimhan ilçeleri tarafından kurulan Organik Meyve Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Berktaş, firma yetkilileri ve organik tarım üreticileri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Ali Selvi, “Organik tarım yapılarak yetiştirilen ürünlerin ne kadar değerli olduğu son yıllarda daha iyi anlaşılmaya başlandı. Avrupa Birliği ülkelerinin önceliği organik ürünlerdedir. Bildiğiniz üzere sadece yetiştirmek yetmiyor. Bunun işleme ve pazarlama aşamaları da var. Organik sertifikalı ürünü yetiştirip kayıt altına almak, pazarlamanın da önünü açmaktadır. Ülkemiz gıda üretiminde, son yıllardaki artışlar göz önüne alındığında 11. sıradan 7. sıraya yükseldi. Ama üretimden çok pazarladığımız ürünleri değerinde satabilmemiz önceliğimiz olmalı. Bunun için organik tarıma geçiş yapmak zorundayız. Darende, Yazıhan ve Hekimhan İlçeleri tarafından Organik Meyve Üreticileri Birliği kuruldu. Bu birliğin kurulmasında emeği geçen başta Birlik Başkanı İbrahim Berktaş’a ve üyelerine teşekkür ederim. Birlikte hareket edersek her aşamada daha güçlü oluruz” ifadelerini kullandı.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı hakkında da bilgi aktaran Selvi, “27 Ocak 2014 tarihine kadar Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında başvurulduğu takdirde, Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımı ile ilgili bakanlığımızın yüzde 50 hibe desteği var. Bakanlığımızın bu desteklemelerinden siz müteşebbisleri en üst düzeyde istifade ettirebilmek bizim görevimiz. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor, birlik olarak yapacağınız yeni projelerde sizlere elimizden geldiğince destek olacağımızı belirtmek istiyorum” dedi.

Daha sonra Doğal Zirai İlaç A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Necdet Yabaş tarafından, organik tarımda kullanılabilecek ilaçlar ve uygulamalarla ilgili sunum yapıldı. Sunumun ardından üreticiler tarafından yöneltilen sorular yetkililer tarafından cevaplandırıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 602
Bu Ay : 4159
Toplam : 4159

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom