Hava Şartları Balık Fiyatlarını Yükseltti

Zonguldak’ta havaların soğumasıyla etkisini artıran fırtına, balıkçıların yeterli oranda balık avlanmamasına ve fiyatların yükselmesine neden oldu.

Hava Şartları Balık Fiyatlarını Yükseltti Türkiye-Dünya

Karadeniz’de şiddetli rüzgar ve fırtına,balıkçıların denize açılamasına engel olurken, yeteri kadar avlanamayanbalıkçılar da çareyi fiyatları yükseltmekte buldu. Balık pazarına gelen vatandaşların bir kısmı yüksek fiyatlardan şikayet ederek balık almaktan vazgeçerken bir kısmı da alacağının yarısı kadar alışveriş yapıyor.Zonguldak Balık Pazarındabalık almaya gelen vatandaşlarda balık fiyatlarından şikayetçi olurken balık fiyatlarının havanın soğumasından etkilendiğini söylediler. Balık almaya gelen bir vatandaş şunları söyledi:

“Balığın mevsimdeki bolluğuna ve fiyatına göre haftada bir veya iki tüketmeye çalışıyoruz. Havalar soğudukça fiyatlar artıyor. Kar ve kış aylarında özellikle artıyor. Bize göre kar suyunu yiyen balıkdaha lezzetli oluyor. Şu an mezgit ve istavrit aldım şu an onlar var. Balık pazarında balıkçılar isebalık piyasasının durgun olduğundan şikayetçi oldular. Balıkçılar fırtınalı havalarda denize çıkamadıklarını bir haftaya yakın tezgahların boş kaldı."

Balık piyasasının durgun olduğunu ifade eden balıkçılar ise "Balık piyasası biraz durgun. Fiyatlar pahalı. Hava dolayısıyla bir haftadır balık yok. Genelde denizden en çok hamsi, istavrit, mezgit gibi çeşitler buluyor. Fırtınadan sonra 4-5 gün yattık. Balık olmadı tezgahlarda. Denize çıkamadık. Şu andabalık piyasası biraz yüksek.

 Mezgit 12.5 TL, istavrit 10 TL, çinakop 25 TL, sargın 15 TL,uskumru 5 TL, yularya (kefal yavrusu) 10 TL, izmarit 10 TL ve fiyatlar yüksek şu aralar. Şu an en çok istavrit ve mezgit çıkıyor. Şu an hamsi zamanı. Ama hamsi satamıyoruz. Hava geç soğuduğu için hamsi kaçtı. Şu an Ordu ve Sinop tarafında oradan da 15 gün içinde karşıya Gürcistan’a geçer. Gürcistan biraz soğuk olduğu için oraya geçer. Hamsi bundan sonra bulmak biraz gibi görünüyor.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 79
Bu Ay : 3636
Toplam : 3636

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom