Telefon Dolandırıcısı Yakalandı

Malatya’da telefonla dolandırıcılık olaylarının organizatörü olduğu iddia edilen bir zanlı yakalandı.

Telefon Dolandırıcısı Yakalandı Malatya Haber

Malatya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği görevlilerinin çalışması sonucu, askeri firari olan bir kişinin bugüne kadar sahte kimlikler kullanarak gerçek kimliğini gizlediği öğrenildi.

İ.C. isimli şahsın bir mezarlığa 9 bin TL para bırakmasının ardından görevlilere durumu bildirmesi neticesi dolandırıcıların mağdur ettikleri şahıs ile telefon irtibatını kesmedikleri, hala para yatırması için müşteki şahsı aradıklarının öğrenilmesi üzerine, Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği görevlileri müşteki İ.C.'yi takibe aldı. İ.C. senaryo gereği para görünümlü poşeti aynı mezarlığa tekrar bıraktığı anda olay yerine parayı almak için gelen şüpheli B.P isimli şahıs yakalandı. Malatya’da benzer olaylara karıştığı tespit edilen şüpheli, dolandırıcılık konularından aldığı paraları R.K. isimli şahsa verdiğini beyan etti. B.P., sevk edildiği adli mercilerce tutuklandı.

Malatya’da dolandırıcılık olaylarına karıştıkları iddiasıyla yakalanan başka şahıslar da aldıkları paraları R.K. (37) isimli şahsa teslim ettiklerini söyledi. Bunun üzerine "askeri firar" ve "dolandırıcılık" suçlarından aranan R.K., Topsöğüt beldesinde Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerince yakalandı.

DOLANDIRICILARIN HEDEF ŞAHSA YAKLAŞIM YÖNTEMLERİ

Bu arada, dolandırıcıların; muhataplarına, "Kimlik bilgilerin kopyalanmış, nüfus cüzdanı fotokopini yakın zamanda bir yere verdin mi ya da kaybettin mi? "sorusunu sorarak, önce muhataplarını adli kolluk görevlileri olduklarını inandırmaya çalışıp konuşma aralarında telsiz sesi dinleterek, telefonla görüşme aralarında, "Seni savcıya, başkomisere bağlıyorum" deyip senaryoya inandırıcılık katmaya çalışarak, hiçbir zaman direkt olarak mağdur edecekleri şahıstan para istemeyip 3-4 saat çeşitli senaryolarla muhataplarını endişe, panik ve korkuya sevk ederek sağlıklı düşünmelerini engelleyip mağdur şahsı bu durumdan kurtarmak için, "Operasyon gereği paraya ihtiyaç var.

Parayı bıraktığın anda ya da hesaba havale ettiğin anda parayı çekmeye gelen şahısları yakalayacağız. Verdiğin para sana devlet tarafından iade edilecek" diyerek, telefonda, 'Taksiye bin bankaya git, parayı bırakacağın yere git' gibi yönlendirme yapıp, 'Taksiye bindiğin parayı tutanağa geçirmek için seni katibe bağlıyorum. Bu para sana daha sonra ödenecek' diyerek senaryolarına inandırıcılık katmaya çalıştıkları belirtildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 71
Bu Ay : 16207
Toplam : 16207

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom