Sigorta Primleri Çok Yüksek

Kayısı üreticisi ve ihracatçısı Aydın Elmas, kayısı sigortası primlerinin çok yüksek olduğunu belirtti.

Sigorta Primleri Çok Yüksek Malatya Haber

Aydın Elmas, kayısı sigortasıyla ilgili görüşlerini dile getirerek şunları söyledi: “Kayısı tarımsal bir ürün olması hesabıyla, hakikaten doğru yapılan bir sigorta mekanizması yapıldı bu güzel bir şey. Ancak, uygulamada üreticinin hiç de lehine olmayan sonuçlarla karşı karşıyayız. Benim de ihracatın yanında tarımsal faaliyetlerim var. 200 dönüm kayısı bahçem var. Bir üretici olarak don ve dolu sigortalarından faydalanmak ve o garantiye sokmak istiyorum. Ancak, bütün üreticilerin ortak şikâyeti sigorta primleri çok yüksek.

Örneğin 40 bin liralık bir araç trafiğe çıkan ve her an tehlike ile karşı karşıya olan bir araç sigortalanırken 40 bin liralık aracın sigorta primi 1000 lira iken, tarımsal sigortada 40 bin liralık bir bahçenin sigortalama fiyatı 10 bin liraya yakın bir para tutmaktadır. Bu da üreticimizin belini bükmektedir ve bu işten vazgeçmesine sebep olmaktadır. Bunun için kayısıda ihracatçı ve üretici olarak bizim istediğimiz şudur. Tarımsal ürünlerde kayısıyı ayırmak ve üreticilerin kayısı bahçelerini trafik sigortası benzetmesi gibi, herkesi, bütün ağaç sahiplerini sigorta yapmak mecburiyetinde tutulması lazım ve çok cüzi bir prim alınması lazım bu sağlanırsa çok büyük bir rahatlık elde edilecektir.” 

Hasar tespitlerinde eksper durumu hakkında da görüş ve çekincelerini dile getiren Aydın Elmas, şöyle konuştu: “Eksper hasat olduğunda üreticilerimize önyargılı davranıyor. Her bir üreticiye potansiyel bir üç kâğıda getiren biri gibi bakılıyor. Acaba köylü bize ne yapıyor diye. Hâlbuki trafikte bir hasar olduğunda araç sahibinin beyanı esas alınıyor. Herkesi emin karşılıyor.

Bizlere kayısı üreticisi olarak çok zorluk çıkarılmaktadır. Zorluklardan bir tanesi "Kayısımı sigorta ettirdiğim an kilosunu bin TL 200 kg bir ağaçta var" diye sigorta yaptırıyorum. Ancak dolu yağdıktan sonra benden bin TL primini alıyor ve bana diyor ki yok bu kayısı ıskarta oldu. Iskarta olduğu için fiyatı çok düşük olacak. Biz o ıskartanın tazminatını ödeyeceğiz. Bu da üreticimizi mağdur etmektedir. Üretici bir hasar olduğunda verdiği prim bedelini kurtarırsa oh be hiç olmazsa prim bedelini kurtardım.

Yapılan ödeme hasar artı prim olmalıdır. Bizim Tarsim'den istediğimiz meyve ağaçları gibi ihtisas isteyen bir üründe ekspertizlerimizin yanında bir de tarım bakanlığı tarafından tahsis edilen, bu işten anlayan yetenekli, tahsilli kayısı üreticisinin bilirkişi olarak da bulunması ve o ekspertizle beraber diğer bahçeleri dolaşması ve çiftçinin de dilinden halinden anlayarak iki taraflı karşılıklı mutabakatla değerlendirme yapılmasını arzu ediyoruz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 652
Bu Ay : 8711
Toplam : 8711

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom