'İslam Ülkeleri ve Gelecek Persfektifleri'

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, İslam ümmetinin ve aleminin konumunun Müslümanların ortak derdi olduğunu söyledi.

'İslam Ülkeleri ve Gelecek Persfektifleri' Malatya Eğitim

Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM) tarafından düzenlenen Kültür Kuşağı Konferanslar Dizisi kapsamında, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, “İslam Ülkeleri ve Gelecek Perspektifleri” konulu konferans verdi.

İl Özel İdare Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta konuşan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, “21. yüzyılda yaşayan Müslümanlar olarak İslam’ın, İslam ümmetinin ve İslam dünyasının konumu hepimizin ortak derdidir. Bu sadece Kuran-ı Kerim’in bize yüklediği, bütün Müslümanların bir ümmet olmasının getirdiği bir sorumluluk değil sadece. Veya bütün Müslümanların kardeş olmasından kaynaklanan bir şey değil. Aynı zamanda son derece önemli, uluslar arası ilişkiler alanında, işin stratejik hatta çevreyle gezegenin geleceğiyle alakası olan bir meseledir” dedi.

Kırbaşoğlu, Müslümanların küresel düşünmek mükellefiyetinde olduklarını kaydederek, “Pek çok gelişmeler artık sizin ülke sınırlarını kapatıp, bu sınırlar içinde “ben dışarıdaki gelişmelerden bağımsız yaşayabilirim” diyemeyeceğiniz bir noktaya geldi. Hiçbir şey yoksa da, hepimizin böğrüne hançer gibi saplanan bir takım teknolojik ürünler var.

Dünyadaki bütün gelişmeler anında dünyanın her yerine kolayca yayılabiliyor. Dolayısıyla zaten Müslüman küresel düşünmek mükellefiyetindeyken, bu mükellefiyet artık bir zaruret halini almış durumda. Çünkü eğer Müslümanlar tarihin aktif öznesi, tarihe yön veren aktörler olmayıp da, sadece çevresinde olup bitenleri seyir eden pasif nesnesi olursa, o gezegenin de uzun vadede ayakta kalma şansı çok düşüktür” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 254
Bu Ay : 6234
Toplam : 6234

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom