30 Yıl Sonra Aynı Direksiyonda

Ünlü oyuncu İlyas Salman, ’Çiçek Abbas’ filminde kullandığı minibüsün şoför koltuğuna bir kez daha oturdu.

30 Yıl Sonra Aynı Direksiyonda Türkiye-Dünya

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) ‘Yeşilçam'a Saygı’ temalı etkinlikleri kapsamında unutulmaz 'Çiçek Abbas' filminde kullanılan 1978 model kırmızı klasik minibüsü, aynı filmin ünlü oyuncusu İlyas Salman ile buluşturdu. 30 yıl aradan sonra minibüsün direksiyonun başına geçen İlyas Salman, "Benim için eşsiz bir gün oldu. En küçük ayrıntısına kadar düşünülmüş kusursuz bir organizasyon" dedi.

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği - İKOD, Türk Sinemasında kullanılmış ve günümüzün artık klasikleşmiş araçlarını ortaya çıkarmaya devam ediyor. Yeşilçam'a damgasını vurmuş komedi-dram örneği filmlerden biri olan Çiçek Abbas'ta kullanılan 1978 model kırmızı klasik minibüs, 30 yıl aradan sonra filmde kullanılan aksesuarlarıyla birlikte, İlyas Salman'a yapılan sürpriz eşliğinde ortaya çıkarıldı.

1982 yılında yönetmen Sinan Çetin tarafından çekilen, başrollerini İlyas Salman, Şener Şen, Pembe Mutlu, Ayşen Gruda ve Ahmet Mekin'in paylaştığı, senaryosu Yavuz Turgul'a ait bir kült film olan Çiçek Abbas 30 yıl sonra tatlı bir tebessümle anıldı.

SALMAN DUYGULANDI

İKOD tarafından düzenlenen seremonide tüm ayrıntılar düşünülmüştü. O yıllardaki 68 No’lu Alibeyköy-Şişli hattına ait tabela, şoför kabinindeki çeşitli renklerdeki yapma çiçekler ve araç panjuruna iliştirilmiş ‘Çiçek Abbas’ yazısı gibi ayrıntılar minibüse adapte edildi. Çiçek Abbas kırmızı montu, turuncu atkısı ve siyah şapkasıyla 30 yıl sonra aynı direksiyona geçti ve renkli görüntüler oluştu.

1982 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülünü alan 'Çiçek Abbas’ta kullanılan kırmızı klasik minibüsle birlikte yine başrolünü İlyas Salman'ın üstlendiği bol ödüllü ‘Sarı Mercedes’ filminde kullanılan sarı renkteki Mercedes marka araçta seremonide hazır bulunduruldu. Programa filmin o dönemde kurgusunu yapan ünlü yönetmen Yılmaz Atadeniz de katıldı.

30 yıl sonra minibüsün direksiyonuna geçen İlyas Salman, "Benim için eşsiz bir gün oldu. En küçük ayrıntısına kadar düşünülmüş kusursuz bir organizasyon. Alibeyköy'de filmi çektiğimiz günlerde de hava bu denli soğuktu. Sanki arkadaşlar onu bile ayarlamışlar gibi. Duygulanmamak elde değil. Çok güzel bir set ortamıydı. Aynı hisleri bugün de yaşattılar bana. İKOD'a sonsuz sevgilerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

İKOD Başkanı Serkan Okay ise programa ilişkin "Halkımızın gönlünde adeta efsane olmuş her iki yapıtta da büyük emeği olan İlyas Salman'ı konuk etmekten dolayı çok mutlu olduk. Bu filmler bizleri güldürdüğü kadar düşündürmüştür de. Alabilene çok şey de vermiştir. Topluma dokunabilmiş bu eserleri ve tabi ki emektar oyuncularımızı yıllar sonra bir vesileyle hatırlama ortamını yakalamak çok gurur verici. Yeşilçam sinemasına saygımız ve sevgimiz sonsuz. Klasik otomobil hobimizin temelinde Yeşilçam'ın olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 633
Bu Ay : 7779
Toplam : 7779

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom