Ali Rıza Boyraz'dan Açıklama

Malatya Tarım ve Sanayi İhracatçıları Derneği Başkanı Ali Rıza Boyraz, “Kayısı’nın yanında konfeksiyon ihracatını da arttırırsak, ihracatımız 2 milyar dolarlara çıkar” dedi.

Ali Rıza Boyraz'dan Açıklama Malatya Haber

Dernek binasında dernek Yönetim Kurulu Üyeleri Ufuk Göçmez, Aydın Elmas, Nevzat Gülten, Ahmet Türkel, Mutallip Kılıç, Hakan Çetin ve Mehmet Aslan ile birlikte basın açıklaması yapıp, kayısının sorunlarını dile getiren Tarım ve Sanayi İhracatçıları Derneği Başkanı Ali Rıza Boyraz, “Kayısı’da başaramadığımız taraf, 40 yıl öncede kayısı tonun ortalama 3 bin dolardan satıyorduk 43 yıl sonrada halen aynı 3 bin dolarda satıyoruz.

Halbuki 43 yıl önceki 3 bin dolar kayısı şu an ki 7 ile 9 bin dolar değerindedir. Olması lazım bundan masrafları düşerek Söylersek çiftçinin eline 10 ile 14 lira arasında para geçmesi lazım. Bu da ihracatımızın 1 milyar doları seviyesine çıkması demektir. Bunu yapamamamızın en büyük zararı 1. sırada Devletimizin milli olarak üretilen parasını 650 bin dolar kaybı, 2. sırada emek çeken çiftçimizin alın teri ve 3. olarak ise ihracatçı ve esnafımızın zararı var” diye konuştu.

TARSİM CAZİBESİNİ KAYBEDİYOR

Kayısının sorunlarının çözülmesi için önerilerde de bulunan Bayraz, şunları söyledi:
“Örneğin 160 bin ton mahsul varsa, tüketim 135 ton ise 50 bin ton ürünü alacak bir birlik oluşturulmasıdır . Bu birliğin içerisinde ihracatçı devlet çiftçi ve esnaf işbirliği ve herkesin sorunlu olduğu alım birliğini kurmak ve bu dünyanın her yerinde böyle uygulanıyor.

Ürünün az olduğu yıllarda bu aldığımız ürün fazlasını satarak aynı zamanda fiyat istikrarını korumamız gerekir. Tarsim sigortasını daha etkin hala getirilmesi lazım. Tarsim şuan hızla cazibesini kaybediyor. Çitçi sigorta yaptırmıyor. 18 bin çiftçiden 6 bin çiftçiye kadar poliçe sayısı düştü. Sebebi primleri çok yüksek yüzde 30’lara kadar çıkabiliyor hasat olduğunda bürokrasi engeli, eksper tırpanı köyü hasarını alamıyor.

Bunun acilen çözülmesi ve emin ellere verilmesi lazım. Bürokrasinin ihracatçının önünde engel olmaktan vazgeçmesi zamanın da kanunlar ilk çıkarken iyi niyetle çıkmış kanunları uygulanması için birine yetki verilmiş ihracatçıya yardımcı ol diye. Zamanla ben olmazsan benim imzam olmazsa ihracat olmaz mantığı gelişmiş 40’ a yakın noktada ihracatçıdan para alım noktası kurulmuş bir konteynır mal ihracat yapmak deveye hendek atlatmaktan daha zor. Bir konteynır malınız geri dönerse bu malımızı tekrara içeri almak aylar alıyor. Bunun da acilen çözülmesi lazım.”

Malatya kayısının büyük sanayi kuruluşlarına ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Boyraz, “Mesela reçel, komposto, küçük paket, marmelat, kozmetik ürünler kaysı çekirdeğinden çıkan yağ gibi sanayi ürünlerini üretmesi gerekiyor. Kayseri Gül San fabrikasında olduğu gibi . Bu işleri yapabilmek için yakında güney doğu ihracatçıları bilirliğin de seçim var orada Malatya’yı en iyi şekilde temsil edip. Malatya kayısısını hak ettiği yere getirmek için mücadele edeceğiz. Güney doğuyla iş birliği yaparak Malatya dan ihracatı çeşitlendirmemiz lazım.

Konfeksiyon ihracatının kumaş ihracatının ve Gaziantep’te olduğu gibi Güneyimizle iş birlini arttırmamız lazım İran, süreye, katar Suudi Arabistan gibi yaparsak çok kısa zamanda yani 2 veya 3 yıl içerisinde kayısı ihracatı 1 milyar dolar toplam ihracatta 2 milyar doları aşarız. Bu da bize balık yemeği değil balık tutmayı öğretir. Sanayi şehri oluruz” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 89
Bu Ay : 15137
Toplam : 15137

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom