İlaç Zehirlenmelerine Dikkat

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cengiz Yakıncı, en çok ilaç zehirlenmelerinin antidepresan ilaçlardan kaynaklandığını söyledi.

İlaç Zehirlenmelerine Dikkat Malatya Haber

Yakıncı, son 5 yılda Turgut Özal Tıp Merkezi’ne gelen 201 ilaç zehirlenmesi vakası üzerinde inceleme yaptıklarını kaydederek, “Çalışmalarımızda özellikle hangi yaş grubundan daha çok ilaç zehirlenmesi geldiğini araştırdık. 1-5 yaş arası grup, en büyük risk grubu olarak önümüze çıkıyor. Yüzde 65-70 civarında 1-5 yaş grubu çocuklar ilaç zehirlenmesinde Turgut Özal Tıp Merkezi’ne gelmiş. Daha az oranda da ergenlik yaş grubunda geliyor” dedi.

İlaç zehirlenmelerinde antidepresan ilaçların ilk sırada yer aldığını ifade eden Yakıncı, şöyle konuştu:“1-5 yaş çocuklarda yaşanan ilaç zehirlenmelerinin nedeni kazayla olan zehirlenmeler. Ama yüzde 20 oranında ergenlik çağında olan zehirlenmeler, intihardan kaynaklanıyor. Bu 201 zehirlenme içinde en sık hangi ilaçla zehirlenme gerçekleşiyor diye araştırdık. Araştırmalarımıza göre antidepresan ilaçlar birinci sırada yer alıyor. Klasik veride şuana kadar en çok zehirlenmeler, en çok kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarda gerçekleşiyordu. Ama rastladığımız bulgu antidepresan ilaçları gösterdi. Yani toplumun psikiyatrik durumunda bir problem var. Bu nedenle antidepresan ilaçları çok kullanıyor sonucunu elde ettik.” 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 687
Bu Ay : 5881
Toplam : 5881

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom