Malatya'nın Ulaşım Sorunlarını Sıraladı

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, hızlı trenden, güney çevreyoluna, Hekimhan-Kuluncak-Darende Karayolu’ndan, Pütürge ve Doğanyol’un yol sorunlarına kadar ulaşımla ilgili tüm sorunları sıraladı.

Malatya'nın Ulaşım Sorunlarını Sıraladı Malatya Siyaset

 Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, hızlı trenden, güney çevreyoluna, Hekimhan-Kuluncak-Darende Karayolu’ndan, Pütürge ve Doğanyol’un yol sorunlarına kadar ulaşımla ilgili tüm sorunları sıralayarak Bakan Binalı Yıldırım’a Malatya’nın ulaşım konusunda üvey evlat bile olamadığını iddia etti. 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP), TBMM genel kurulunda yaptığı konuşmada, Malatya’nın ulaşım sorunlarını dile getirdi.

“Ben, hepinizin bildiği gibi, Türkiye’nin en güzel ilinin yani Malatya’nın, hem de doğuyu batıya, batıyı doğuya, doğuyu da kuzeye bağlayan bir ilin milletvekiliyim” diyerek sözlerine başlayan CHP’li Ağbaba, hızlı tren konusunda Malatya’ya haksızlık yapıldığını ileri sürdü. . Ağbaba “Malatya’nın konumu ile almış olduğu hizmetler arasında ancak, maalesef doğru bir orantı yok. Bütçesini görüşmekte olduğumuz Ulaştırma Bakanlığı için de geçerli. Şöyle ki: Ulaştırma Bakanlığı, önümüzdeki beş yıl için 14 büyükşehri hızlı trenle birbirine bağlayacağını açıkladı. Belirtilen iller arasında altyapısı, coğrafi konumu çok uygun olmasına rağmen Malatya bulunmamakta. Malatya-Elâzığ-Diyarbakır hızlı tren projesi bölge illerinde sabırsızlıkla beklenmesine rağmen, maalesef, bu iller için 2023’e bırakıldı.” dedi.

Hızlı trenin şehirlerin nüfusları dikkate alınmadan projelendirilmesini de eleştiren Ağbaba “Malatya’nın nüfusu 763 bin, Elâzığ’ınki 563 bin, Diyarbakır’ın nüfusu ise 1 milyon 163 bin. Hızlı tren talep ettiğimiz bu 3 ilin toplam nüfusu 2 milyon 917 bin. Oysa, Ulaştırma Bakanlığı tarafından hızlı tren projesi bu illere değil, Sivas’tan sonra 218 bin nüfusu olan Erzincan’a götürüleceği açıklandı.

Tabii, insanlar nüfusuna, konumuna bakınca “Hızlı tren için Ulaştırma Bakanının hemşerisi mi olmak lazım?” diye sormadan duramıyorlar. Hemşeri olamayınca kirve olalım Sayın Bakan, belki o zaman gelir hızlı tren. Malatya’nın hızlı tren projesine dâhil edilmesi sadece Malatya için değil, bölge için de önemli. Elâzığ, Diyarbakır, Adıyaman, hatta bütün Güneydoğu ve Doğu Anadolu için önemli ve gerekli bir projeden bahsediyorum. Hızlı tren projesine önümüzdeki beş yıl için Malatya’nın dâhil edilmesini talep ediyorum. Bu, Malatya için bir lütuf, bir ikram değil, Malatya’nın hakkıdır. Bunu da özellikle belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“HAZIR VAGON FABRİKASI VARKEN FABRİKA AÇIYORSUNUZ”

“Hızlı tren setleri imali için Sakarya’da, hızlı tren makas fabrikası Çankırı’da, travers fabrikası ve ray bağlantı elemanları için Erzincan’a -tabii, Erzincan bu aralar hiç unutulmuyor- kuruldu.” Diyen Ağbaba ; “Malatyalılar çok uzun yıllardır atıl bekleyen vagon onarım fabrikası unutuldu. Hazır bir bina varken maalesef Malatya’yı yine Hükûmet görmezden geldi.”dedi.

“İki kıtayı dört dakikada birbirine bağlamakla övünüyorsunuz. Pütürge'de yaşayan, Doğanyol’da yaşayan Malatyalı insanları kar yağınca üç ayda Malatya’yla buluşturamıyorsunuz.” Cümleleri ile konuşmasına devam eden CHP’li Ağbaba Doğanyol’un unutulmuş bir ilçe olduğunu vurguladı. Ağbaba “ Pütürge yolu aşılamadı, Kubbe Dağı’nı aşamadı Hükûmet. Bu güzergâhta yine unutulan bir Doğanyol ilçesi var. Doğanyol ilçesi unutulmuş bir ilçe. Pütürge yol ayrımına 20 kilometre olan Doğanyol ilçesinin yolu içler acısı. Bir ilçeye yakışan bir yer mi bu Doğanyol yolu? Bir de burayla ilgili bir önerimiz var.Malatya’yı Diyarbakır Çüngüş ilçesine bağlayan bir yol var. Doğanyol ile Çüngüş ilçesi 45 kilometre. Eğer bu yol açılabilirse Doğanyol da o unutulmuş, kör noktadan kurtulmuş olacak. Bu konuyu da dikkate almanızı sizden rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Veli Ağbaba konuşmasının devamında “Belki, ulaştırma tarihine geçer: Malatya-Yeşilyurt-Çelikhan-Adıyaman yolu tam kırk dört yıldır bitirilememiş. 2011 yılında Sayın Bakan açıklama yapıyor, diyor ki: “Bitireceğiz.” “2015’te bitecek.” deniyor. Kırk beş yıldı oldu, olmadı herhâlde 50’nci yılını kutlayacağız gibi gözüküyor. Bu yol, sadece Malatya’yı ilgilendirmiyor. Adıyaman’ın en yoksul bölgesi Çelikhan’ı da ilgilendiriyor, Adıyaman’ı da ilgilendiriyor; bizlerin, Malatyalıların Adıyamanlı kardeşleriyle daha rahat kucaklaşabilmesi için bu yolun bitirilmesini sizden rica ediyorum. Malatya, yatırımlar konusunda üvey evlat bile değil. Malatya, evlatlıktan reddedilmiş durumda.”dedi.

BAKAN YILDIRIM: “UYGUN GÜZERGAH ARIYORUZ”

Ağbaba’nın konuşmasının ardından bir değerlendirme yapan Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım:

 “Ben Malatya’yı da severim, Erzincan’ı da severim,Çünkü, biz Arapgir üzerinden Malatya’ya iniyoruz veya siz Erzincan’a geliyorsunuz. Şimdi, şunu söyleyeyim: Sivas, Malatya, Elâzığ, Diyarbakır, güzergâh bu. Sivas, Malatya, Elâzığ, Diyarbakır; bir kol böyle gidiyor, bir kol da Sivas’tan Erzincan, Erzurum, Kars diye gidiyor yani ikiye ayrılıyor. Nereden itibaren? Sivas’tan itibaren. Şimdi, proje çalışması için 2014’te başlıyoruz, daha proje yapılmadı. Sivas, Erzincan, Kars, Tiflis, Bakü hattı üzerinde, Sivas, Erzincan’da da şu anda 3 tane hidroelektrik santral yapılıyor güzergâhta. O yüzden de uygun güzergâh henüz bulunamadı. Güzergâh arayışları devam ediyor. Erzincan’a bir şey yapıldığı yok. İkisi de aynı oranda gidecek. Şu ana kadar somut olarak yapılan, Sivas’a kadar demir yolu yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 62
Bu Ay : 4428
Toplam : 4428

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom