Üreticilere Uygulamalı İlaç Gösterimi

Malatya’daki kayısı üreticilerine; kış öncesi kayısı ağaçlarında yapılması gereken ilaçlama uygulamalı olarak gösterildi.

Üreticilere Uygulamalı İlaç Gösterimi Malatya Haber

Merkeze bağlı Samanköy Köyü’nde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik elamanlarınca yüzde 3’lük bordo bulamacının yapılışı uygulamalı olarak gösterildi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik elamanları Ziraat Mühendisleri Şevket Fidan ve Hayat Çiçek ile Tekniker Naci Ertan’ın katılımıyla kayısı entegre çalışmalarının yürütüldüğü örnek çiftçi olan Bayram Yılmaz’ın bahçesinde yüzde 3’lük bordo bulamacının yapılışını uygulamalı olarak gösterdi.

Ziraat Mühendisleri Şevket Fidan ve Hayat Çiçek kayısı hastalıkları ve ilaçlamaları hakkında bilgi verdi. Sonbaharda yaprak delen (çil), bakteriyel kanser ve zamklanma hastalığına karşı, bulaşık olan bahçelerde mücadele yapılması ve mutlaka yüzde 3’lük bordo bulamacının kullanılması gerektiği vurgulandı. Kullanılan yüzde 3’lük bordo bulamacının birden fazla kayısı hastalığını aynı anda kontrol altına aldığı söylendi.

Hasattan sonra geç sonbahara kalmadan, hastalıklı tomurcukları bulunduran ve kanser yaraları bulunan dalların bulaşık kısmın alt tarafından sağlıklı bir dal üzerinden kesilerek bahçeden uzaklaştırılması ve yakılması gerektiği, budamada kullanılan aletlerin her seferinde yüzde 10’luk sodyum hipoklorite (çamaşır suyu) daldırılarak dezenfekte edilmesi gerektiği belirtildi. Budanan dallar ve hasat sonrası yaralanan yerlerde hastalık enfeksiyonu oluşmaması için tüm üreticilerimizin sonbaharda bordo bulamacını ihmal etmemesi gerektiği özellikle vurgulandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 352
Bu Ay : 3909
Toplam : 3909

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom