Alzheimer Hastalığı 50'li Yaşlara Düştü

Geçen yıllarda 60’lı 70’li yaşları tehdit eden Alzheimerın son zamanlarda 50’li yaşlara düştüğü belirtildi.

Alzheimer Hastalığı 50'li Yaşlara Düştü Malatya Yaşam-Sağlık

Antalya’da düzenlenen 49.Ulusal Nöroloji Kongresi’nde Alzheimer da tartışıldı.Kongrede çağın hastalığı olarak bilinen Alzheimer’ın Türkiye’de yaşının 50’lere kadar düştüğü ifade edildi.Uludağ Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mustafa Bakar, unutkanlığın mesleki yaşam ve günlük aktiviteleri olumsuz etkilediğini belirterek ailedeAlzheimer varsa genetik olarak kişilerin tehdit altında olduğunu söyledi.

HIZLA İLERLİYOR

Alzheimerın geçmiş yılarda 60’lı 70’li yaşlarda tehdit etiğini hatırlatan Prof.Dr.Bakar, son zamanlarda genç gruplarda da görülmeye başlandığını söyledi. Son yıllarda 50’li yaşlarda hastalığa yakalanan kişilerde artış gözlendiğini belirten Prof.Dr. Bakar, şöyle konuştu: "İşin kötü tarafı 50’li yaşlarda hastalık hızlı bir şekilde ilerliyor. Esasen erken yaş grubunda olsa unutkanlığı olan insanların bu konuda çok önem vermeleri işin uzmanları ile görüşmeleri gerekiyor. Genç insanlarda şu dönemde muhtemelen çok sayıda faktör var. Vasküler dediğimiz hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, çevresel faktörler, birçok toksinlerle sürekli karşı karşıya gelmeleri, eğitim faktörleri, tüm bunlar biriktiği zaman gençlerde biraz daha fazla görülebilir."

UNUTKANLIK BAŞLADIYSA ÖNEMLİ

Erken yaş grubunda görülen unutkanlığın dikkate alınması gerektiğini belirten Prof.Dr.Bakar, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu kişilerde unutkanlık başladıysa bu duruma önem verilmeli. Vakit kaybetmeden bir uzmana görünmeleri gerekir. Alzheimerın henüz kesin tedavisi bulunmuyor. Hastalık için son yıllarda yapılan araştırmalarda da pozitif bir durum yok. Hastalığın tedavisinde umut olan aşının yan etkileri nedeniyle tedaviye uygun görülmedi. Çalışmalar sil baştan tekrar başladı."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 729
Bu Ay : 4527
Toplam : 4527

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom