Ağrısız Sünnet İçin Bebeğe Şerbet Verin

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Levent Gürkan, yenidoğan döneminde yapılan sünnetlerin son zamanlarda arttığını belirterek, "Bebeğin ağrı hissetmemesi için şerbet verin" diye uyardı.

Ağrısız Sünnet İçin Bebeğe Şerbet Verin Malatya Yaşam-Sağlık

Gürkan yaptığı açıklamada, pek çok ebeveynin bebeklerini dünyaya gelir gelmez ileride oluşabilecek travmaları engellemek için sünnet yaptırmayı tercih ettiğini, ancak yenidoğan sünnetinin gerçekten ağrısız ve travmasız geçmesi için dikkat edilmesi gereken noktaların olduğunu kaydetti. Gürkan, yenidoğan döneminde yapılan sünnetin son yıllarda hem kolay uygulanabilirliği hem de sünnet sonrası iyileşme süresinin son derece kısa ve sıkıntısız olması ile gittikçe daha popüler olduğunu söyleyerek, "Ebeveynlerin çocuklarını ileri yaşlarda oluşabilecek psikolojik travmadan koruma düşüncesiyle tercih ettikleri yenidoğan sünneti, daha ileri yaşlarda gerçekleştirilen sünnetten hem teknik hem de ağrısızlığın sağlanması (analjezi/uyuşturma) açısından farklılık göstermektedir. Bu yönü ile yenidoğan sünneti alışkın olmayan hekim için kolayca hata yapılabilecek bir konudur" dedi.

Yenidoğanlarda da ağrı hissi olmadığı gibi yanlış bir bilgi olduğuna dikkat çeken Gürkan, şöyle devam etti:
"En sık yapılan hata ağrısızlığın sağlanması konusundadır. Doktorlar arasında yaygın olarak yenidoğan bebeğin ağrı duymayacağına dair yanlış bir inanış vardır. Bu konuda 2000'li yılların başından başlayan ve özellikle 2008 yılından sonra ivmelenen yoğun bilimsel araştırma mevcuttur. Bu çalışmalar göstermiştir ki 35-37. gebelik haftasından itibaren bebekler basit dokunmayı ağrılı uyarandan ayırabilecek beyinsel olgunluğa ulaşmaktadırlar. Bu nedenle zamanında (term) doğmuş bir bebekte sünnet gibi ufak cerrahi girişimler, uygulanan cerrahi teknikten bağımsız olarak (cerrahi sünnet, çan sistemi vs) mutlaka uygun analjezi sağlanarak yapılmalıdır."

Gürkan, yenidoğan sünnetinde ağrısızlığın üç ana uygulama ile sağlanacağını ifade ederek, "Cilt temasının sağlanması, yani anne veya en azından bir birey ile cilt teması bebekleri rahatlatmakta ve ağrı duygusunu azaltmaktadır. Sükroz şekeri içeren tatlı sıvı şerbet verilmeli. Bebeğe ağızdan sükrozlu sıvı emdirilmesi, ağrı kesici maddelerin etkinliğini belirgin olarak arttırmakta. Uygun bir analjezik maddenin cilt altına ve penise giden sinirler üzerine enjeksiyonu ile penisin hissinin ortadan kaldırılması. Uygun analjezi yapılmadan uygulanacak her ağrılı girişim bebeğin ilerideki hayatında cilt hissinde kalıcı değişikliğe yol açabilir" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom