Kurbanlık Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “Damızlık vasfı bulunan dişi hayvanlar asla kesilmemelidir” dedi.

Kurbanlık Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Malatya Haber

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurbanlık hayvan alacaklara önerilerde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, kurbanlık hayvan alırken dikkat edilecek konuları şöyle dile getirdi:

“Veteriner sağlık raporu veya menşe şahadetnamesi bulunmayan, kulak küpesi takılı olmayan, çok zayıf olan, gebe olan, yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri henüz olgunlaşmamış olan, ağız ve burunda salya, gözde akıntısı olan, öksürük, nefes darlığı ve pis kokulu burun akıntısı olan hayvanlar satın alınmamalıdır.
Besili, sağlıklı, canlı görünüşe sahip 1 yaşındaki küçükbaş veya 2 yaşındaki büyükbaş erkek hayvanlar satın alınmalıdır. Damızlık vasfı bulunan dişi hayvanlar asla kesilmemelidir.”

Selvi, kurbanlık hayan kesim yerleri konusunda da şunları söyledi:

“Hayvan kesimleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından ruhsat almış mezbaha ve kombinalar ile İl Kurban Hizmetleri Komisyonunca belirlenen geçici kesim yerlerinde yapılmalıdır. Kesim yerleri kolay temizlenebilir malzemeden yapılmış olmalıdır. Kullanılan suyun yeterli miktarda ve temiz (içilebilir) olmasına dikkat edilmelidir.
Kesim işlemi ehil kişiler tarafından yapılmalıdır. Kesim ve parçalama işlemi askıda yapılmalıdır.

Kesim sonrası oluşacak atıklar hemen kaldırılmalıdır. Köyler ile önceden belirlenen kesim yeri bulunmayan yerlerde kurban sahipleri, hayvanlarını kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak kesmeli ve çevreye zarar vermemelidir. Kesinlikle cadde, sokak ve park gibi kamuya açık alanlarda kurban kesilmemelidir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 468
Bu Ay : 3112
Toplam : 3112

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom