Evlilik Öncesi Eğitim

Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Cevdet Tatar, “Sağlıklı toplumun temelini sağlıklı aile oluşturur” dedi.

Evlilik Öncesi Eğitim Malatya Eğitim

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün Yeşiltepe Semt Konağı'nda ‘evlilik öncesi eğitim programı’ paneli düzenlendi.

Panelin açılışında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Cevdet Tatar, evlilik çağındaki çiftlerin, evlilik hayatına hazırlanmaları amacıyla uygulamaya konduğunu ifade ederek, evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmelerinin hedeflendiğini aktardı.

Tatar, “Program ile çiftlere evliliğe iyi bir başlangıç yapabilme fırsatı vermektedir. Evlilik uyumunda, eşlerin evlilik öncesi hazırlığının ve evlilik problemleri henüz ortaya çıkmadan eğitim almalarının önemi bütün dünyada bilimsel çalışmalarla da ortaya konmaktadır. Bu düşünceden hareketle evlilik öncesi eğitim konusunda toplumun dikkatinin çekilmesi amaçlanmıştır. Belediye semt konaklarında, mahallelerde, sivil toplum kuruluşlarında ve resmi kuruluşlar iş birliğiyle içerisinde eğitim çalışmaları sürdürülecek. Evlilik öncesi eğitim programı toplumun temeli olan aile kurumunun sağlıklı oluşumuna katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Sağlıklı toplumun temelini sağlıklı aile oluşturur. Sağlıklı aile ise gücünü sağlıklı bir karı koca ilişkisinden alır. Sağlıklı evlilik ilişkisi, bireylerin ruhsal ve fiziksel sağlıkları üzerinde olumlu etkiler yaratan bir güce sahiptir. Böyle bir aile ortamı içerisinde yetişen çocukların ruh sağlıkları da olumlu gelişir” diye konuştu.

Hayatta zaman zaman zorluklarla karşılaşılabileceğini, bu zorluklar karşısında öfke, gerginlik, çaresizlik gibi olumsuz duygulara kapılabileceğini kaydeden Cevdet Tatar, “Önemli olan, bu duyguların farkında olmak, neden böyle davrandığını veya hissettiğini anlayabilmek ve tüm bunları olumluya çevirebilmek için çaba göstermektir” şeklinde konuştu.

Panelde, İl Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Fatime Geçici 'evlilikte iletişim eğitimi', evlilik eğitmeni Esin Yaray 'evlilikte yaşam becerileri', Yeşilyurt Sosyal Hizmetler Müdürü Mehtap Göldağ 'aile hukuku', Halk Sağlığı Şube Müdürü Dr. Selma Felek ise 'sağlık eğitimi' konusunda bilgiler aktardı.

Evlilik Eğitmeni Esin Yaray 'evlilikte yaşam becerileri' konulu panelinde, evlilikte rol paylaşımı konusuna temas edip, “Erkek gerektiğinde ütü yapabilmeli” ifadesini kullandı.

Ailelerin anlaşarak ortak noktayı bulmaları halinde huzurlu yaşayabileceklerine dikkat çeken Yaray, “Paylaşım olursa ailede sorun çıkmaz” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 468
Bu Ay : 7265
Toplam : 7265

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom