Çakır'dan Ahilik Ziyareti

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren’i Ahilik Haftası nedeniyle ziyaret etti.

Çakır'dan Ahilik Ziyareti Malatya Haber

Ziyarette konuşan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Biz görev süremiz içerisinde esnaflarımızla bir diyalog içerisinde olduk. Özellikle yaptığımız çalışmalarda, altyapıda Malatya merkez başta olmak üzere esnaflarımızın ve ticaretin yoğun olduğu bölgelerde düzenleme ve iyileştirme çalışmaları yaptık. Özellikle Akpınar’da belki 30-35 yılda alt yapısı yıpranmış olan, ihtiyaca cevap vermeyen alt yapı Akpınar ve Bakırcılar Çarşısı’nda esnafımız için önemli yerlerdi ve düzenleme çalışmaları yaptık.

Peynirciler, Kadayıfçılar Çarşısı, Mısır Çarşısı’nın düzenlenmesi gibi gerçekten bize özgün çarşıların yaşatılması için önemli yatırımlar yaptık. Ahilik bize özgü çok önemli bir kültür. Adeta ticaret kurallarını, ticaret ahlakını bir kaide içerisinde günümüze taşıyan, ticaretteki dürüstlüğü, ticarette üretilen malların kalitesinden usta-çırak ilişkisine kadar, yine tüketicinin korunmasına dair, haksız rekabetin önlenmesine dair bir çok kuralın işlediği, yüzlerce yıl öncesinden hayat bulmuş, adeta bir medeniyet abidesi diyebileceğimiz bir Ahilik kültürü var. Bunun günümüze taşınması çok önemli” diye konuştu.

ESKKK Başkanı Ali Evren ise, “Belediye başkanımız ile esnaf ve sanatkarlarımız her zaman iç içeyiz. Belediye başkanımızın kapısı her zaman esnaf ve sanatkara açıktır. Sanayi Sitemizin alt ve üst yapısında önemli çalışmalar yapıldı. Götürmüş olduğumuz tüm konular çözülmüştür. Keresteciler ve Mermerciler içinde bir sanayi sitesi talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

MESOB Başkanı Şevket Keskin ise ziyaret için teşekkür ederek, “Ahilik Haftası’nı kutlanmasında Belediye Başkanımızın da çok önemli bir desteği var. Bundan dolayı Malatya’daki ahilik kutlamaları Türkiye genelinde her zaman ilgi çekmiştir” ifadelerini kullandı.

Keskin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sadece Belediye başkanımızın yüzüne karşı değil, her zaman söylüyorum, açık yüreklilikle söylüyorum; Malatya’nın hizmet almayan bölgelerine hizmet götürdünüz. Malatya’da 1958-1960 yılları arasında yapılan o dönem Malatya’nın can damarı olan Bakırcılar Pazarı’na, Şire Pazarı’na bugüne kadar kimse ciddiyetle el atmadı, İstanbul Pasajı’na kimse el atmadı, Yoğurt Pazarına kimse el atmadı, 1972 yılından beri hizmet veren küçük Sanayi Sitemize kimse el atmadı. Kenar mahallelere bu dönem hizmetler gitmeye başladı. Açıkça ve yüreklilikle söylüyorum, esnaf ve sanatkar camiası olarak biz her zaman sizin yanınızdayız, sonuna kadar yanınızdayız. Malatya Belediyesi’nde tecrübeli bir insan gerekiyorsa, oda Ahmet Çakır’dır. İnşallah önümüzdeki dönemde sizinle tekrar çalışma ortamını buluruz. Çünkü siz çalışıyorsunuz, kenar mahallelerimizin görüntüsü ve alt yapısı değişti, her yer pırıl pırıl. Bazen bana şunu söylüyorlar, ‘Başkan her zaman belediye başkanını eleştiriyorsun’ diyorlar. Ben yanlış olduğu yerde her zaman eleştirdim. Belediye başkanımız övgüye nasıl karşılık vermişse, eleştiriye de aynı olgunlukla karşılık vermiştir.”

Şevket Keskin, sanayi sitesindeki mermercilere, kerestecilere ve mobilyacılar ile ayakkabı üreticilerine Organize sanayi Bölgesi’nde yeni bir yer talebinde bulunduklarını belirterek, “Küçük sanayi sitemizdeki mermerciler keresteciler ve mobilyacılar artık şehrin içerisinde kaldı. Organize sanayi bölgesinde bize büyükşehir planlamasında bin dönümlük bir yer verilmesini talep ediyoruz. Organize Sanayi Bölgesi olmazsa bile, Altay Kışlasını aldınız, o bölgede esnaf ve sanatkarımız için yer talep ediyoruz” açıklamasını yaptı.
Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ziyaretinde esnaf odası başkanları ile bir süre sohbet etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 1026
Bu Ay : 4824
Toplam : 4824

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom