Sağlık İçin Hareket Önerildi

Sağlıklı yaşam için hareket önerilirken, asansör yerine merdivenlerin kullanılması istendi.

Sağlık İçin Hareket Önerildi Malatya Haber

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Halk Sağlığı Haftası’nın 2013 yılı teması olan ‘Sağlık İçin Hareket Edelim’ etkinlikleri çerçevesinde, müdürlük personelinin ve şube yöneticilerinin de katılımı ile etkinlik gerçekleştirildi.
Bu kapsamda, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi çalışanları ve Malatya Devlet Hastanesi’nde görevli Fizyoterapist Hamit Keskin tarafından seminer verildi.
Seminerde hareketli hayatın önemi ile özellikle masa başı hizmet sunumunda yapılabilecek egzersizler konu edildi. Ardından tüm personel ile 30 dakika masa başı egzersizleri yapılarak, konu ile ilgili el broşürleri dağıtıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Devlet Hastanesi’nde görevli Fizyoterapist Hamit Keskin, şunları söyledi:
“Halk Sağlığı Haftası’nın temasının seçiminde; fiziksel inaktivitenin küresel mortalite için 4. önde gelen risk faktörü ve dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6’sından sorumlu olması etkili olmuştur. Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeni olarak da fiziksel inaktivite gösterilmektedir.

Çocukluk çağından itibaren düzenli aktivite alışkanlığı kazandırmak, egzersizi günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline getirmek ve en azından her birey için günlük bedensel aktivite miktarını arttırmak bireysel sağlığımızın korunması ve ileride karşılaşılacak sağlık tehditlerinin azaltılması konusunda oldukça büyük öneme sahiptir.
Araba kullanıyorsanız arabanızı biraz uzağa park edebilir veya otobüsten bir iki durak önce inip yürüyebilirsiniz.”
Keskin, günlük hayatta yapılabilecek aktiviteleri de şöyle anlattı:

“Çalışıyorsanız öğle tatillerinde ya da iş çıkışlarında yürüyebilirsiniz. Evinize yakın bir parkta bir arkadaşınızla yürüyebilirsiniz. Asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz. Alışveriş merkezlerinde ya da marketlerde alışveriş yaparken yürüyebilirsiniz. Evinizi temizleyebilirsiniz. Süpürme ve silme de enerji harcamanızla sonuçlanan fiziksel aktivitelerdir. Televizyon izlerken bazı esneklik ve kuvvet hareketlerini yapabilirsiniz. Çocuklarınızla ya da torunlarınızla parkta oynayabilir, birlikte bisiklete binebilirsiniz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 64
Bu Ay : 7210
Toplam : 7210

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom