Tarım Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Malatya’da, tarım il şube ve ilçe müdürleri bir araya gelerek; uygulanmakta olan projeler, yeni uygulamalar ile tabi afete maruz kalan üreticilerin borç ertelemeleri ve 5488 Sayılı Tarım Kanununa eklenen geçici 3. madde üzerinden yapılacak çalışmaları belirledi.

Tarım Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Malatya Ekonomi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenen toplantının açılışında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, şunları söyledi:

“İl ve ilçeler olarak yaptığımız çalışmalarda ve uygulamalarda farklılıkların oluşmaması, her konuda birlikteliğin sağlanması hem vereceğimiz hizmeti hızlandıracak hem de üreticilerimize büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bu nedenle bu tür toplantıları önemsiyoruz ve devamlılığını sağlayacağız.

Böylece tüm şube ve ilçe müdürlüklerimiz tüm Malatya’nın tarımı ve geliştirme çalışmaları konusunda bilgi sahibi olduğu gibi yeni projelerin meydana çıkartılmasında da etkili olacaktır. Amacımız vatandaşımıza en kaliteli hizmeti en hızlı ve en doğru şekilde götürmektir. Bunda da birlikteliğin sağlanması şarttır. Sizlerin büyük gayretlerle yürüttüğünüz çalışmaları daha da geliştirmenizi bekliyorum.”

Toplantıda görüşülen konular şöyle belirtildi:

“Öncelikle bakanlığımız tarafından 23 Ağustos 2013 tarih ve 28744 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2013/5199 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile; 1 Ocak 2012 tarihinden 23 Ağustos 2013 tarihine kadar Türkiye genelinde meydana gelen yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, dolu, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı gerçek veya tüzel kişi üreticilerin (kamu kurum ve kuruluşları hariç) T.C. Ziraat bankası A.Ş. (Banka) ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamında kredi borçlarının ertelenmesi hususunda yapılacak çalışmalar konusunda görüş alış-verişi yapılarak uygulama birlikteliği sağlandı.

Daha sonra 5488 Sayılı Tarım Kanununa eklenen geçici 3. madde ile düzenlenen “Bu Kanun uyarınca yapılan her türlü desteklemelerle ilgili olarak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle devam eden her türlü incelemeler veya adli ve idari soruşturmalar sonuçlanıncaya kadar destekleme ödemelerinin yapılmaması amacıyla konulan ödeme yasakları, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç iki ay içinde haklarında ödeme yasağı bulunan kişilerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvuruda bulunmaları durumunda Bakanlık tarafından altı ay içinde yapılacak incelemede gerçek üretim yapıldığına dair bulgu ve emarelerin tespit edilmiş olması şartıyla kaldırılır’ hükmü üzerinden yapılacak çalışmalar konusunda görüş alış-verişi yapılarak uygulama birlikteliği sağlandı.”
Uygulanmakta olan projelerle ilgili mevcut durum, uygulamada görülen eksiklikler ve bu eksikliklerin giderilmesi için yapılması gerekenler ile ihtiyaçlar konusunda görüşlerin dile getirildiği toplantı dilek ve temenniler bölümünden sonra sona erdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 649
Bu Ay : 6629
Toplam : 6629

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom