Bu 14 ilde yaşıyorsanız dikkat

İstanbul'daki sağanak yağışın saat 23.00'a kadar devam edeceği bildirildi. Ayrıca Kapıdağı Yarımadası ve Erdek'te de sağanak yağış bekleniyor

Bu 14 ilde yaşıyorsanız dikkat Türkiye-Dünya

Sağanak yağış ve beraberindeki sel nedeniyle bugün 5 kişinin hayatını kaybettiği yüzlerce evin ve işyerinin sular altında kaldığı İstanbul'da yağışların gece saatlerine kadar davam edeceği kaydedildi. Ayrıca Yalova, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Balıkesir, Kırklareli, Bilecik; bunun dışında Batı Karadeniz'de Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yaşayan vatandaşlar da dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, İstanbul Avrupa yakasında devam eden kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların bu geceden itibaren İstanbul genelinde görüleceği ve akşam saatlerine kadar etkisini sürdüreceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü "kısa süreli acil" koduyla yaptığı açıklamasında Kapıdağı Yarımadası ve Erdek'te gök gürültülü ve sağanak yağışın beklendiğini bildirdi. Yağışlar saat 16.00'a kadar devam edecek.

Açıklamada vatandaşlar sel felaketlerine karşı uyarıldı. Uyarılarda selden önce yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

"Evde değerli eşya ve önemli belgeleri yüksek yerlere kaldırın. Varsa afet ilk yardım çantasını yanınıza alın. Zarara yol açabilecek ya da zarar görebilecek eşyaları içeri alın. Su kaynakları kirlenebileceğinden, yedek içme suyunuzun olduğundan emin olun. Suyun evi terk ettiği her yerden içeri de girebileceğini hatırlayın. Kum torbaları temin edin. Selin kullanabileceği ark, hendek, vadi ve kanyon gibi yerlerden uzak durun. Açık alandaysanız en yüksek cisim siz olmayacak şekilde tepeye çıkın.

Sel sırasında alınacak tedbirler ise şöyle:

Yüksek yerlere çıkın. Asla sel suyu içinde araba kullanmayın, ölümlerin yüzde 80'ninin araç içinde olduğunu unutmayın. Aracınızı selden etkilenmeyecek bir yere çekin. Sel suyu, akıntı ya da nehirlerde yürümeye çalışmayın. Hızla akan 15-20 santimetre derinlikteki suyun bir insanı devirebileceğini akıldan çıkarmayın. Ev yada işyerinizi boşaltmanız gerekiyorsa elektrik, doğalgaz vb.. kapatın. Çok gerekli olmadıkça yolculuğa çıkmayın."

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 210
Bu Ay : 6190
Toplam : 6190

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom