Güneş Enerjili Araj Formula G'de İddilaı

Malatya’da, güneş enerjisi ile çalışan ve ağırlığı azaltılan aracın, ‘Formula G’ yarışında iddialı olduğu bildirildi.

Güneş Enerjili Araj Formula G'de İddilaı Malatya Haber

İzmit Körfez Pisti’nde 20-25 Ağustos tarihleri arasında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından organize edilen ve güneş enerjili araçların katıldığı Formula G yarışı için dizayn edilen Battalgazi isimli araç, basına tanıtıldı.

İnönü Üniversitesi Kampüsü’nde düzenlenen tanıtım programında konuşan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, 2 yıl önce 300 kilogram olarak yapılan güneş enerjili aracın kilosunun 190’a düşürüldüğünü ifade ederek, “Bu yıl güneş arabasının daha iyi derece yapacağını ümit ediyorum. 40-50 üniversite içerisinde ilk 10’a girerseniz sizleri başarılı kabul edeceğim” dedi. Rektör Çelik, sırada hidro mobil aracını üretmek olduğunu vurguladı.

Güneş enerjili aracın üretiminde ana sponsor olan İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan ise, “Bu tür projelere destek veriyoruz. Bu projeyi de sosyal sorumluluk projesi olarak kabul ediyoruz. Dolayısıyla bizim de ufak katkımız oldu” şeklinde konuştu.

İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencilerinden Musab Karaca da 6 ayda aracı tamamladıklarını söyleyerek, aracın 80-90 kilometre hız yaptığını söyledi.

Bu arada araç, Malatya - Elazığ karayolu üzerinde tur atarken, trafik bir süre durduruldu.

Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Cem Onat koordinesinde, sponsor firmalar, yeni sanayi sitesi esnafı katkısı ile 6 ayda üretilip 100 bin TL’ye mal olan Battalgazi isimli araç, yarışmaya katılmak üzere önümüzdeki günlerde İzmit’e kamyonla götürülecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 14
Bu Ay : 5208
Toplam : 5208

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom