Malatya'nın Geleceği Tartışıldı

Malatya Belediyesi tarafından “Malatya 2023” konulu bir panel düzenlendi. Türkiye artık 50 yılını, 30 yılını hedef alan planlamalar yapma noktasına geldiği vurgulandı.

Malatya'nın Geleceği Tartışıldı Malatya Haber

Malatya Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki panele Vali Vasip Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asim Güzelbey, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Fransa Rouen Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Cafer Özkul ve Malatya TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç konuşmacı olarak katıldılar.

Vali Vasip Şahin, “Malatya’nın 2023 vizyonunun nasıl olması gerektiği hususunda bizimde artık çok da fazla zamanımız kalmadı. Kısa zamanda kendi vizyonumuzu tespit etmiş olmamız lazım. Eğer hedefiniz varsa yolda yürürken yorulmazsınız. Hedefinize en kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ama varacağınız yeri daha tespit edememişseniz sadece avara avare dolaşıp geleceği kaybetmekten başka bir şey yapmış olmazsınız. Dolayısıyla biz ülkemizin belirlediği 2023 hedeflerine paralel ve uygun olarak Malatya 2013 hedefini belirlemek zorundayız” diye konuştu.

Fransa Rouen Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Cafer Özkul, iş dünyası ile üniversitelerin sürekli işbirliği içinde olması gerektiğini söyleyerek, “Üniversiteler bir şehrin cazibe merkezi olması için olmazsa olmazlardan biridir. Üniversitelerin şehirlerin cazibe merkezleri olabilmesi için verecekleri çok şeyler var. Üniversitelerin her alanda şampiyon olması şart değil, belli alanlarda başarılı olması için çapa gösterilmeli. İleri teknolojiyi kullanmalıyız” dedi.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, yapılan toplantını çok önemli olduğunu söyleyerek, “Çünkü şehrin 10 sene sonrası planlanıyor. Bugün Gaziantep’ten gelirken yollara şöyle baktığım zaman o bizim eskiden 6 saatte geldiğimiz yolların esemesi yok. Her şeyi ile artık bir modern şehre girdiğimizi hissediyoruz. Ben bu çerçeve de Malatya Belediye Başkanımızı ve emeği geçenleri tebrik ediyorum. Biz hep geleceği de düşünmek zorundayız” diye konuştu.

Toplantıda “Gaziantep modelini” anlatan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep’in geleceğini 10 yıl önce planlamaya başlarken hedef olarak bir kültür ve turizm şehri olmak için yola çıktıklarını ifade ederek, 8 yıl içerisinde 2 bin 500 adet eseri restore ettiklerini ve finansmanın büyük bir bölümünü ise AB Fonlarından karşıladıklarını kaydetti.

Bir şehirde ticari hayatın çok önemli olduğunu belirten Güzelbey, “Gaziantep’te 2 bin dükkanı restore ettik. Bu dükkanların bulunduğu alan şimdi AVM’lerle yarışıyor” dedi.

Güzelbey, “Şehir kültür ve turizm şehri olacaksa müzelere de önem verilmeli. Gaziantep’te son 10 yılda 12 tane müze açıldı. Kültür turizmin ön planda olduğu bir şehir olduk” diye konuştu.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, “Türkiye artık 50 yılını, 30 yılını hedef alan planlamalar yapma noktasına geldi. Dolayısıyla 2023 ve 2071 hedeflerinin ortaya konması burada insanların, halkımızın ve gençlerimizin çok daha büyük düşünmelerini sağlayacağı kanaatindeyim. Malatya’nı tek merkezden kurtulması için başlatmış olduğumuz çalışmalar devam ediyor. Güney ve Kuzey Kuşak Yolu çalışmaları sürüyor, kentsel Dönüşüm Projesi devam ediyor. Karakavak’da yeni bir at merkez oluşturuluyor. Bakırcılar ve Yeni Şire Pazarı’ndaki restorasyon çalışmaları yüzde 70 oranında bitmiş durumda. Burayı bir bütün olarak ele aldık. Akpınar Meydanı ile birlikte toplamda 2 bin 300 esnafımız var. Süreç zor oldu, ancak çevre düzenlemesi ile çok farklı bir çarşımız olacak” diye konuştu.

Malatya TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ise, “Son yıllarda farklı sektörleri de, kalkınma renklerine dahil ederek yoluna emin adımlarla devam eden Malatya 1. ve 2. Organize Sanayi bölgesindeki işletmelerin varlığı ve buna karşın her geçen gün büyüyen sektörleri ile çekim merkezi olma hüviyetini kazanmıştır. 100’e yakın ülkeye kayısısını satan ve Türkiye’nin gayri safi mili hasılasının artmasında küçümsenmeyecek bir katma değer sağlayan Malatya’mızın 2023 yılı hedefleri doğrultusunda 2 milyar doların üzerinde bir ihracatı gerçekleştirmek adına yapılan her etkinliğin büyük önem taşıdığı kanısındayız” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 280
Bu Ay : 4681
Toplam : 4681

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom