Malatya'da Arazöz Sayısı Yetersiz

Malatya’da muhtemel bir orman yangınında arazöz sayısının yetersiz olduğu bildirildi.

Malatya'da Arazöz Sayısı Yetersiz Malatya Haber

Muğla, Balıkesir, Adana, Çanakkale, Antalya ve Manisa gibi illerdeki ormanlarda son günlerde görülen orman yangınları üzerine Malatya’da az da olsa orman olan bölgelerde çıkabilecek muhtemel yangın konusunda İHA Muhabirine bilgi veren Orman İşletme Müdürü Ramazan Karaca, “Görevlilerimiz sürekli ormanlarımızı gözetliyor. Herhangi bir duman ve alev görmeleri halinde arazöz ekiplerine bilgi verilip, yangın bölgesine müdahale ediliyor” dedi.

“Arazözlerimiz yetersizdir. 3 arazözümüz var. Malatya’da en az 5 tane olmasını istiyoruz. Bu konuyla ilgili taleplerimizi Genel Müdürlüğümüz ve Bakanlığımıza ilettik. İnşallah önümüzdeki günlerde bir arazöz ve bir tane de su tankı gelecek. Arazöz sayımızı 5’e çıkarırsak, yangınlarda daha etkili olacağız” diyen Karaca, “Mesela, Doğanşehir İlçesindeki ormanlarda yangın olsa, Malatya’dan araç gidiyor. Doğanşehir’de arazöz olsa, bir saat önceden yangına müdahale edilir” şeklinde konuştu.

“ Malatya’da ormanlarının büyük çoğunluğu Yangına 3. Derece Hassastır. Ancak biz bununun 2. Dereceye alınması için başvurumuzu yaptık” diyen Karaca, “2012 Yılında İlimizde Orman yangını meydana gelmemiştir. Ayrıca 25 adet orman dışı yangına da müdahale edilmiştir.

1 yangın gözetleme kulesi, 3 arazöz, 3 ilk müdahale aracı ve 15 yangın işçisiyle 24 saat kesintisiz koruma yapılmaktadır. Olası yangınlarda su ikmali yapmak tabi olarak Keban Baraj Gölü, Sürgü Barajı, Orduzu Pınarbaşı Göleti, Turgut Özal Kapıkaya Sulama Barajı ve Recai Kutan Boztepe Barajı mevcuttur” dedi.

Ormanların önemine dikkat çeken Karaca, “Ormanlar 8 milyon metreküp karbon tutumu sağlamaktadır. Ayrıca yıllık 252 bin ton oksijen üretimi sağlamaktadır” dedi.

Bu güne kadar toplam 3 adet 2.5 tonluk su tankeri köylerimize dağıtılmıştır” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 202
Bu Ay : 202
Toplam : 202

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom