Ellerinizi Yıkayarak Korunun

Prof.Dr. Cengiz Yakıncı yaptığı açıklamada hastane enfeksiyonlarından korunmanın yolunun el yıkamaktan geçtiğini belirtti.

Ellerinizi Yıkayarak Korunun Malatya Yaşam-Sağlık

 Malatya İnönü Üniversitesi (İ.Ü)Tıp Fakültesi Çocuk Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Cengiz Yakıncı, “Hastane enfeksiyonlarından korunmada anahtar kelime el yıkamadır” dedi. 

El yıkamanın önemine temas eden Prof.Dr. Cengiz Yakıncı, “Hastaneler en güçlü mikroorganizmaların bulunduğu yerlerdir. Zaten bu nedenle hastaneden kapılan mikroplarla meydana gelen hastane enfeksiyonları öldürücü olabilmekte, en iyi ihtimalle bu enfeksiyonlara maruz kalan insanlarda sakatlıklar oluşmaktadır. Hastane enfeksiyonlarından korunmada anahtar kelime el yıkamadır. Çoğu kişinin bilinçsiz olduğu bu konuda çalışmalar yapan, hastane enfeksiyonlarını dert edinen bir dernek var ülkemizde. Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği. Hastane enfeksiyonlarına karşı bilinçlenmek amacıyla kurulmuş olan bu derneğin ambleminde, doğal olarak enfeksiyonlara karşı bizleri koruyacak bir görsel olarak el yıkama resmi kullanılmış” diye konuştu.

Bu konuda eğitimin önemine değinen Yakıncı şunları söyledi: “Eğitimde en önemli hedef grubun okul öncesi dönem olduğu artık çok iyi bilinen bir gerçek. Bir örnek üzerinden bu durum daha da net anlaşılacaktır. Diş fırçalamayan erişkinlere yapılan eğitim sonrası başarı oranı yüzde 20 olarak tespit edilmişken aynı eğitim okul öncesi çağdaki çocuklara yapıldığında başarı oranları yüzde 80-90’a kadar yükselmiş. Bu sonuçlar da eğitimin küçük yaşlarda verilmesi gerektiğini gösteren en açık örneklerden biri. Eğitimde bir şeylerin yanlış yapıldığı ortada ancak sanıyorum bu konuda insanları doğru yönlendirebilecek, etkisi altına alabilecek yayınlar da yeterli sayıda değil. Güzel olan yayınlara insanlar bir şekilde ulaşıp faydalanmaya çalışıyorlar. İşte bu noktada size güzel bir örnek vereceğim. Dünyada en çok ziyaret edilen ilk on site arasında yer alan Youtube’da arama motoruna 'el yıkama' yazdığınızda ilk sırada karşınıza çıkan ve en çok izlenen video hangisi biliyor musunuz? Bilmeyenler için hemen söyleyeyim, Pediyatri Okulunun hazırladığı bir el yıkama videosu. Yani güzel hazırlanırsa insanları doğru şekilde yönlendirirse mutlaka çalışmalar amacına ulaşıyor“.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 380
Bu Ay : 4746
Toplam : 4746

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom