En Çok İhracat Yapan İller Arasındayız

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, “Doğudaki iller arasında en fazla ihracat yapan illerin başındayız. Ancak, bu rakamlar yeterli mi, elbette yeterli değil” dedi.

En Çok İhracat Yapan İller Arasındayız Malatya Haber

MTSO Salonu’nda, gümrükte iş takibinin son mevzuata göre nasıl ve ne şekilde olması gerektiği konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, gümrükteki sorunların asgariye indirilmesi ve var olan sorunların istişare içerisinde çözülmesi ve yapılan mevzuat değişikliklerinin bildirilmesi için böyle bir toplantının organize edildiğini ifade edip, “Bölgede en çok ihracat yapan illerin başında geliyoruz. Serbest bölgeler hariç, Doğu Anadolu Bölgesi’nde 982 milyon dolarlık ihracatın yaklaşık yüzde 32’sini, 283 milyon Dolar’ı Malatya gerçekleştirmiştir. Bu rakamlar yeterli mi, elbette yeterli değil. Önümüzdeki 10 yılda bu rakamın daha çok üstlere çıkmasını arzu ediyoruz. Bu nedenle ihracatçıları yeni bölgelere kanalize etmek gerekiyor” diye konuştu.

Toplantıda konuşan Fırat Gümrük ve Ticaret Malatya Bölge Müdürü Havva Eksilmez ise, “Bilindiği gibi Türkiye’nin 2023 hedefleri var. Hedef, ihracatımızı 500 milyar dolarlara çıkarmaktır. Buna paralel olarak da bu sürecin en önemli aktörlerden Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, buna paralel olarak bir yapılandırılma süreci geçerdi. Gümrükteki gelişmeler Türkiye açısından çok önemli. Bizler taşra teşkilatı olarak yeni projeleri sizlerle paylaşmak için buradayız” şeklinde konuştu.

Eksilmez, “Bilindiği gibi Malatya tarıma dayalı ihracat gerçekleştiriyor. Avrupa Birliği standartlarında ihracat yapılması için sizler ve bizler iş birliği içerisinde ihracat rakamlarını arttırmalıyız” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Fırat Gümrük ve Ticaret Malatya Bölge Müdür Yardımcısı Tuğba Arslan ile Fırat Gümrük ve Ticaret Malatya Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Derviş Tekli, gümrükte iş takibinin son mevzuata göre nasıl ve ne şekilde olması gerektiği konusunda bilgilendirme yaptı.

Bu arada, Malatya, Kahramanmaraş, Sivas, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinin bağlı bulunduğu Fırat Gümrük ve Ticaret Malatya Bölge Müdürlüğü toplantısına 200’e yakın ilgilinin davet edildiği, ancak beklenen katılımın sağlanmadığı belirtildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 1019
Bu Ay : 7103
Toplam : 7103

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom