Suriyeli Mülteci Sayısı 5 Bine Çıktı

Malatya’daki konteyner kente getirilen Suriyeli mülteci sayısının 5 bine yaklaştığı bildirildi.

Suriyeli Mülteci Sayısı 5 Bine Çıktı Malatya Haber

Malatya merkez Fatih Köyü sınırları içerisinde 10 bin kişilik 2 bin adet konteynerden oluşan bir konaklama tesisi kurularak, 12 Haziran 2013 tarihinden beri kampa gelişler devam ediyor.

2 bini çocuk yaklaşık 5 bin kişinin barındığı Malatya Beydağı Konaklama Tesisi (MABEK) adı verilen konteyner kentte, okul, cami, güvenli, sağlık merkezi, basın brifing birimi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, market, biçki-dikiş kursları gibi sosyal etkinlikler ile su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jeneratör gibi donatılar yer almaktadır.
MABEK bünyesinde Malatya Belediyesi Esenlik Şirketi market açtı. Verilen kartlarla alışveriş yapan mülteciler, kendi yemeklerini kendileri pişiriyor.

Ülkemizin birinci derecede deprem bölgesi olması ve zaman zaman yaşanan sel ve su baskını, çığ ve heyelan gibi afetlere her zaman hazırlıklı olmak için de kurulan MABEK, bu tür afetlerde mağdur olan vatandaşımızın geçici olarak ihtiyaçlarının karşılandığı kalıcı ve her an hazır olan aktif bir yerleşim merkezi olacağı belirtildi.
Türkiye genelinde yapılan bölge konteyner kentlerinden bir tanesi de Malatya’da kurulan MABEK olduğu ifade edilip, yapılan konteyner kent ve çadır kentlerde tüm koordinasyon, ulusal ve uluslararası her türlü afet ve acil durumda olduğu gibi Suriye’den gelen misafirlerle ilgili olarak da sorumlu kurum olan Başbakanlık AFAD tarafından sağlandığı belirtildi.

Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle ülkemize kabul edilen Suriye vatandaşlarına Başbakanlık AFAD tarafından geçici korunma sağlanıyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 176
Bu Ay : 8235
Toplam : 8235

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom