Ermenilerden Venk Kilisesi'ne Ziyaret

İstanbul’da oturan yaklaşık 150 Ermeni vatandaş, Malatya ziyareti kapsamında Venk Kilisesi’ni ziyaret etti.

Ermenilerden Venk Kilisesi'ne Ziyaret Malatya Kültür-Sanat

Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği (HAYDER) Başkanı Hosrof Köletavitoğlu’nun koordinatörlüğünde Malatya’ya gelen yaklaşık 150 Ermeni, Venk ziyaretinde Çamurlu Köyü Muhtarı Bayram Polatbaş tarafından sabah kahvaltısı ikram edilerek karşılandı.

Çamurlu Köyü Muhtarı Bayram Polatbaş ise, Venkli olarak, muhtar olarak dostlarını kendi köyünde, kendi yerlerinde ağırladıklarını belirterek şunları söyledi: "Bundan büyük mutluluk duyduk. Biz birbirimizi seviyoruz. Birbirlerimizin dostlarıyız. Biz camilerimize nasıl sahip çıkabiliyorsak, biz Malatyalılar olarak Ermeni vatandaşlarımızın değerlerine sahip çıkma özenini gösteriyoruz. Bugün dostlarımızla buluştuk.” 

Polatbaş’a sarılarak teşekkür eden Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği (HAYDER) Başkanı Hosrof Köletavitoğlu da, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Biz paylaşmanın gücünü anlayabilmiş insanlar olarak artık etrafımızdaki insanlara bunları daha iyi yansıtmamız lazım. Çünkü Anadolu, gerçekten kavruk bir kültür ile herkesi kucaklayan bir ana kucağı gibi, Anadolu bu sonunda. Gerçekten bunun o değerini, geçmişteki çok geçmişteki değerlerini yeniden yerine oturtmamız lazım. Hepimize düşen görevde bu.”

HAYDER Başkanı Hosrof Köletavitoğlu, burada olmanın çok özel bir şey olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Benim çocukluğumdan itibaren gelip etrafında oynadığım, kilisesine girdiğim, dua ettiğimiz özel bir yer. Hatta hiçbir kilisemiz olmadığı için tek kalıntı olan bu küçük Şapel’de vaftiz olanlarımız çok oldu.

Birçok arkadaşımızın vaftizi burada oldu. Burası bizim için özel yerlerden birisi. Hem mesire yeriydi. Hafta sonları buraya gelirdik. Burası bizim küçük bir kilise olarak sandığımız kocaman bir manastırın küçücük bir Şapel’i. Bin 600 yıllık bir geçmişi var. Burası bir Şapel olarak 400. yılda yapılıyor, ondan sonra bin 600’lü yıllarda restore ediliyor. Burası 40 odalı bir manastır. Kültür Bakanlığımız sahip çıkarak, restorasyonuna başladı. Venk her zaman özlemimizi giderebileceğimiz önemli bir köy olarak hayatımızda devam edecek.”

Köydeki vatandaşların bahçelerini açtığı Ermeni vatandaşlar, burada bir süre dinlendi.
Ermeni vatandaş grubu, daha sonra halen restorasyon çalışmaları süren Venk Kilisesi’ni ziyaret ederek, burada mum yakıp dua etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 75
Bu Ay : 1604
Toplam : 1604

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom