Organik Tarım Önergesi

Malatya’nın Hekimhan, Darende ve Yazıhan İlçeleri üçgeninde yer alan bölgenin özellikle organik tarım üretimine son derece elverişli olduğu gerekçesi ile buralarda organik tarım yapılması önerisinde bulunuldu.

Organik Tarım Önergesi Malatya Haber

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanlarından Ziraat Mühendisi Şakir Berktaş ile birlikte Hekimhan İlçesi Kurşunlu Beldesi Güçlü Mahallesi Akpınar Mezrası ile Yazıhan İlçesi Epreme Köyü İmolar mezrasını ziyaret etti.

Köy ziyaretlerinde buradaki çiftçilerle bir dizi toplantılar yapan İl Müdürü Ali Selvi, Hekimhan, Darende ve Yazıhan üçgeninde yer alan bölgenin özellikle organik tarım üretimine son derece elverişli olduğunu, bu nedenle bölgenin organik tarım havzası ilan edilmesinin uygun olacağını söyledi.

Selvi, organik üretimde ciddi bir aşama kaydeden üreticiler için organik meyve üreticiler birliği kurulabileceğini kaydetti. Selvi, ayrıca yaklaşık 10 bin dekar mera alanı bulunan bölgede koyun yetiştiriciliği ve arıcılığın geliştirilebileceğini ifade etti.

Bölgedeki üreticiler susuz şartlarda yetiştirilen kayısının, kuru gıda yönünden zengin olduğunu ve Malatya’nın en son olgunlaşan kayısılarının burada bulunduğunu söyleyerek pazarlama sıkıntısı yaşamadıklarını anlattı. Ali Selvi ise bu köylerdeki kayısı üretiminin daha da geliştirilerek yaygınlaştırılması için gerekli desteği vereceklerini söyledi.
Selvi; ceviz, badem ve alıç gibi meyvelerin bu bölgede daha fazla yetiştirilebileceğini ifade edip, bu meyvelerin üretilmesi durumunda çiftçilere gerekli desteklerin sağlanacağına dikkat çekti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 472
Bu Ay : 3916
Toplam : 3916

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom