Yapılan Altyapı Sıkıntıyı Azalttı

Malatya belediyesi 10 Haziran Pazartesi günü akşam saatlerinde meydana gelen lokal dolu ve sağanak yağışın ardından Karagöz deresi ile İnderesi sel yataklarından şehre doğru oluşan taşkınlık ile ilgili açıklama yaptı.

Yapılan Altyapı Sıkıntıyı Azalttı Malatya Haber

Yapılan açıklamada; "10 Haziran Pazartesi günü akşam saatlerinde ilimizde meydana gelen lokal dolu ve sağanak yağışın ardından Karagöz deresi ile İnderesi sel yataklarından merkeze doğru oluşan sel felaketi nedeniyle, şehrimizde bazı noktalarda hayat olumsuz şekilde etkilenmiştir.

Belediyemiz tarafından yapılan alt yapı çalışmaları zararın büyümesine, daha büyük bir tahribatın oluşmasına engel olmuştur. Belediyemiz tarafından döşenen yaklaşık 110 km uzunluğundaki yağmur suyu drenaj kanalları suyun önemli bir kısmının tahliyesini sağlamış, ancak Karagöz ve İnderesi civarından, dağlardan koparak gelen selin debisinin oldukça fazla olması yer yer su baskınlarına neden olmuştur.

Belediyemizce ivedilikle oluşturulan Kriz Masası tarafından yapılan tespitler ve Belediyemiz Çağrı Merkezi üzerinden gelen ihbarlar sonucu şu ana kadar 23 Mesken, 44 işyerinde hasar oluştuğu ihbarı alınmış olup, ekiplerimiz tarafından anında müdahale edilmeye başlanmıştır. Gece 02.00 itibariyle ihbarların tamamına yakınına müdahale tamamlanmış, hasar tespit çalışmaları da dahil olmak üzere hayatın normale dönmesi için yoğun bir gayret sarfedilmiş, çalışmalar halen devam etmektedir.  

Gece saat 10.30’dan itibaren sel tahribatının neden olduğu aksaklıklar ile sel nedeniyle şehir merkezine taşınan moloz, çamur, kereste vb. atıkların temizlenmesi çalışmalarına başlanmış tır. Çalışmaların önemli bir kısmı sabah saatlerine kadar tamamlanmış, tabiri caizse sabah kalkan vatandaşlarımız sel felaketinin neden olduğu tahribatı hissetmemişlerdir.  

Kamuoyu tarafından bilinmelidir ki sel felaketinin bu kadar az hasar ile atlatılması, Belediyemizce geliştirilen alt yapı tesislerinin sıhhatli bir şekilde işlemesiyle mümkün olmuştur. Şöyle ki İnderesi ve Karagöz mevkiinden gelen sel sularının önemli bir kısmı drenaj sistemi tarafından toplanmış ve absorbe edilmiş, ancak yağış miktarının oldukça fazla olması nedeniyle selin getirdiği suyun bir kısmı fotoğraflar ve görüntülerden de görüldüğü gibi özellikle Derme kanalı ile Toki yolu ve çevresinde taşkınlara neden olmuştur. 

Görüntülerden de anlaşılacağı üzere özellikle Karagöz Deresi mevki ile Beydağı yamaçlarından gelen sel afete neden olmuştur. Hemşehrilerimizin uğradığı zarar ve ziyanın tazmini için gerekli tespitler, Belediyemiz tarafından oluşturulan iki ayrı Zarar Tespit Komisyonu tarafından yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Gerek İçişleri Bakanlığı Afet Genel Müdürlüğü, gerekse de Belediyemizce konuya azami özen gösterilerek mağduriyetlerinin oluşması önlenecektir.

Dünyamızda meydana gelen iklim değişiklikleri nedeniyle Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafındaki yerleşim merkezlerinde yaşanan doğal afetlerden insanlar zarar görmektedir. İlimizde yaşanan sel felaketinde can kaybının bulunmaması Malatyamız açısından bir teselli olmuştur.

Bu tür doğal felaketlerin insanlar tarafından önlenmesinin mümkün olmadığı herkesçe malumdur. Dünyanın hiçbir şehrinde kurulan alt yapı sistemlerinin felaketin oluşmasını önlemesi mümkün değildir. Ancak sağlıklı alt yapı sistemine sahip şehirlerde felaketlerin boyutları azalmaktadır. Şehrimizin sahip olduğu alt yapı sistemi sayesinde de ilimizde selin neden olacağı tahribat önemli ölçüde azaltılmıştır.

Bilinmelidir ki felaket ve afetlerin oluşumuna engel olmak insanoğlunun kudreti dahilinde bulunmamaktadır. Ancak felaketin sonuçlarını ortadan kaldırmak, oluşan hasarları tamir etmek, zarar ve ziyanları telafi etmek hükümetimiz ve belediyemizin öncelikli görevlerindendir. Bu yönde çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir" denildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 172
Bu Ay : 1701
Toplam : 1701

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom